SpravodajstvoTechnológie

Obraz ako zo sci-fi filmu. V uliciach Singapuru začal operovať robotický policajt!

Robotický policajt Xavier je momentálne v 3 týždňovej testovacej fáze. Po úspešnom otestovaní ho zrejme uvidia obyvatelia Singapuru častejšie.

V uliciach Singapuru sa miestnym obyvateľom naskytol nečakaný pohľad ako zo sci-fi filmu. V uličkách časti Toa Payoh Central v ďalekom Singapure totižto započal svoju „policajnú“ kariéru špeciálny robot s menom Xavier. Za jeho vývojom stojí tím z Home Team Science and Technology Agency (HTX) a Agentúry pre vedu, technológiu a výskum v Singapure, informuje zahraničný portál ZDNet.com.

Robot Xavier začína brázdiť ulicami Singapuru

Policajný robot Xavier je vybavený senzormi pre plne autonómnu navigáciu, kamerovým systémom zachytávajúcim celé okolie ako aj ďalšími snímačmi pre analýzu okolia. Na jeho prednej strane sa nachádza aj špeciálny interaktívny panel, ktorý slúži či už na ovládanie, alebo prijímanie a odosielanie informácií zo strany policajtov a poverených osôb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pozemné roboty od HTX sú veľmi univerzálne a je ich možné prispôsobiť rôznym aplikáciám v rôznych oblastiach a operačných prostrediach, “ uviedol riaditeľ jedného z výskumných centier HTX, CHeng Wee Kiang.

Na starosti má aktívny monitoring verejného poriadku

Xavier je momentálne na svojej prvej „misii“, ktorá potrvá 3 týždne. Počas tejto prvej testovacej fázy v reálnych podmienkach bude robotický „policajt“ dohliadať na verejný poriadok. Ľudí by mal upozorňovať napríklad na fajčenie v zakázaných oblastiach, ilegálny podomový predaj, na nesprávne zaparkované bicykle či dokonca aj na jazdu na bicykloch a motocykloch po chodníkoch určených pre chodcov. Keďže aj v Singapure stále zúri pandémia koronavírusu, v oblasti bude monitorovať aj sociálne odstupy a prípadné nepovolené stretávanie ľudí, keďže v Singapure momentálne platí zákaz zhromažďovania sa vo väčších skupinkách (nad 5 osôb).

V prípade odhalenia niektorého z priestupkov zašle robot Xavier výstrahu pre veliteľské a riadiace centrum. Zároveň však zobrazí informáciu o prípadnom priestupku či porušení verejného poriadku tak, aby poučil verejnosť a odradil osoby od nevhodného správania.

Pre obyvateľov Singapuru nie sú autonómne roboty v uliciach žiadnou novinkou

Pre miestnych obyvateľov to nie je po prvýkrát, čo sa po uliciach mesta budú pohybovať autonómne roboty. I keď ide o prvého policajného robota, v miestnych parkoch mohli obyvatelia už v minulom roku vidieť štvornohé roboty Spot od spoločnosti Boston Dynamics, ktoré upozorňovali na dodržiavanie sociálnych odstupov. Robotických pomocníkov v čase pandémie odskúšali aj v miestnej nemocnici, kde bolo úlohou robotov dezinfikovať nemocničné priestory. Medzi najnovších robotických pomocníkov v uliciach Singapuru však patria aj nové autonómne roboty, ktoré majú uľahčiť dodávanie potravín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close