Obezita prináša novú hrozbu pre naše zdravie. Vedci preukázali spojitosť medzi nadváhou a objemom šedej hmoty v mozgu

mozog brain-1787622_960_720
Zdroj: Pixabay.com

To, že je nadváha zlá pre srdce, krvný tlak a metabolizmus cukru pravdepodobne nikoho neprekvapí. Ďalší negatívny účinok obezity, ktorý bol prezentovaný v štúdii z univerzity v Loughborough v Anglicku, je, že náš mozog trpí takisto. Upzorňuje na to portál Pressfrom.info.

Ďalšie hrozba pre obéznych

Britská štúdia prináša najnovšie zistenie, že nadmerný telesný tuk na bruchu je spojený s menšou veľkosťou mozgu. Výskumníci merali BMI, pomer pásu k bokom a celkový telesný tuk u 9 652 ľudí s priemerným vekom 55 rokov. Z týchto všetkých účastníkov bolo 19% subjektov klasifikovaných ako obéznych.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci zistili, že tí s vyššou úrovňou obezity a vysokým pomerom pásu k bokom mali nižší objem mozgu. Na tento účel porovnávali vyššie uvedené merania so snímkami z magnetickej rezonancie, ktorá zachytávala objem mozgu v oblastiach bielej a sivej hmoty a iných oblastiach mozgu. Výskumníci zistili, že po prispôsobení sa iným faktorom, ktoré ovplyvňujú objem mozgu, ako je vek, fyzická aktivita, fajčenie a vysoký krvný tlak, bol vysoký BMI spojený s mierne nižším objemom mozgu. Účastníci s vysokým BMI a vysokým pomerom pásu k bokom mali tiež nižšie hladiny šedej hmoty v mozgu ako účastníci, ktorí nemali vysoký pomer pásu k bokom.

S nižším objemom šedej hmoty priamo súvisí množstvo nervových zakončení

Štúdia zistila, že obezita, najmä na bruchu, je spojená s nižším objemom šedej hmoty, ktorá obsahuje väčšinu nervových buniek mozgu a zahŕňa oblasti mozgu zapojených do samoregulácie, kontroly svalov a zmyslového vnímania. V objeme bielej hmoty v mozgu vedci nezaznamenali významný rozdiel.

Nie je však jasné, či anomálie v mozgovej štruktúre vedú k obezite alebo či obezita vedie k týmto zmenám v mozgu,“ hovorí autor štúdie profesor Mark Hamer. „Je potrebný ďalší výskum, ale je možné, že jeden deň môže pravidelné meranie BMI a pomeru pásu k bokom určiť zdravie mozgu,“ poznamenal Hamer.

Zdroj: Pressfrom.info

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre