Obchod Google Play vývojári doslova ostreľujú škodlivými aplikáciami!
Do obchodu Google Play sa v minulom roku nedostalo viac ako 1,2 milióna potencionálne škodlivých mobilných aplikácií.
Výskyt škodlivých aplikácií v obchode Google Play nie je zrovna najväčšou raritou. Mesiac čo mesiac sa dozvedáme o novo odhalených aplikáciách, ktoré sa podvodne vydávajú za nenápadné bežné aplikácie, no vo svojich útrobách nakoniec schovávajú škodlivý kód. Bezpečnostní odborníci na takéto škodlivé aplikácie upozorňujú už od samotného počiatku mobilných aplikácií a obchodu Google Play. Minulý rok však bol podľa všetkého mimoriadne „nebezpečným“ rokom čo sa týka výskytu malvéru v obchode Play.
Služba Protect ochránila pred viac ako miliónom škodlivých aplikácií
O počte odhalených nebezpečných aplikácií v obchode Google Play za posledný rok informovala spoločnosť Google vo svojej nedávnej správe. Už samotný nadpis správy je pomerne zarážajúci. Do obchodu Google Play sa totižto nedostalo až neuveriteľných 1,2 milióna aplikácií. Tie boli bezpečnostnými nástrojmi označené za potencionálne škodlivé alebo nespĺňali iné kritériá pre zverejnenie v obchode Play.
„Minulý rok sme zaviedli viacero funkcií zameraných na súkromie, zlepšili sme ochranu pred zlými aplikáciami a vývojármi a zlepšili sme bezpečnosť údajov SDK,“ píše spoločnosť vo svojej správe.
Posvietili si aj na vývojárov
Aplikácie však neboli jediné, na ktoré sa administrátori a bezpečnostní odborníci spoločnosti Google v minulom roku zamerali. Posvietili si aj na vývojárov potencionálne škodlivých aplikácií. V minulom roku bolo dokonca zablokovaných viac ako 190 000 vývojárskych účtov, ktoré javili známky škodlivého správania. Takisto bolo zablokovaných aj ďalších 500 000 neaktívnych vývojárskych účtov.
„Okrem toho služba Google Play Protect naďalej každý deň kontroluje miliardy nainštalovaných aplikácií na miliardách zariadení, aby chránila ľudí pred malvérom a iným nechceným softvérom,“ dopĺňa spoločnosť Google v správe.
Spoločnosť Google vo svojej správe vyzdvihuje aj svoje nedávne kroky pre ďalšiu ochranu súkromia a zvýšenie bezpečnosti používateľov. Pozornosť upriamuje napríklad na nové ochranné nástroje a pravidlá platformy, či spoluprácu a vzdelávanie samotných vývojárov. Veľký pokrok podľa spoločnosti odráža práve výrazné zníženie prístupu k citlivým rozhraniam API a údajoch o používateľoch. Výrazný pokles bolo údajne možné pozorovať až v prípade 98% aplikácií migrujúcich na Android 11.
Oči majte stále na stopkách
I keď je ochrana obchodu Google Play pred škodlivými aplikáciami rok čo rok efektívnejšia, netreba sa spoliehať na automatizované nástroje a testy služby Protect. Oči na stopkách treba mať neustále a to aj v prípade, že sťahujete aplikácie z overených zdrojov, ako je tomu v prípade obchodu Play. Pred stiahnutím menej známych aplikácií sa tak vždy uistite, či je daný vývojár dôveryhodný. Taktiež neprehliadnite hodnotenie a prípadné recenzie danej aplikácie. Častokrát práve vďaka nim dokážete odhaliť aplikácie, ktoré sa vydávajú za úplne iné služby, ako by ste čakali.
Komentáre