O pár rokov by mohli medzi nami žiť už nesmrteľní ľudia. Významný futurológ hovorí o bode zlomu, kedy sa tak stane

Výskumníci už teraz hľadajú spôsoby, ako by človek mohol žiť dlhšie alebo dosiahnuť nesmrteľnosť. Svoju predstavu o tom má aj futurológ Ray Kurzweil. Pomôže nám k tomu umelá inteligencia.

Nesmrteľnosť dosiahneme už do pár rokov, tvrdí známy futurológ
Zdroj: Bing Image Creator, Úprava: Vosveteit.sk

Každý človek sa musí narodiť a musí neskôr aj zomrieť. Starnutie a smrť nie je jednoduchou témou, no ide o prirodzený proces, ktorý čaká na každého a aspoň v súčasnosti sa mu nedokážeme vyhnúť.  

V poslednej dobe sa objavilo množstvo štúdií, ktoré sa pokúšajú nájsť spôsob, ako by sme sa mohli starnutiu a smrti vyhnúť. Niektoré práce sa zameriavajú na zlepšenie kvality života v starobe, teda hľadajú spôsob ako čo najviac znížiť riziko chorôb, ktoré sú spôsobené práve vysokým vekom. Iné výskumy hľadajú spôsob, ako by sme mohli starnutiu zabrániť úplne.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V júli tohto roku sa objavil výskum, ktorý údajne našiel spôsob, ako by sme mohli starnutie človeka zastaviť. Cieľom tejto práce bolo nájsť spôsob, ako zvrátiť starnutie buniek, no bez toho, aby sa bunky omladli až príliš a stali sa z nich rakovinové bunky. Objavili expresiu špecifických génov, ktoré nazývame Yamanaka faktory. Tie dokázali pretvoriť dospelé bunky na indukované pluripotentné kmeňové bunky. Pluripotentné kmeňové bunky majú schopnosť zmeniť sa na akúkoľvek bunku v ľudskom tele.  

Iná štúdia zas objavila tri nové lieky, ktoré by mohli pomôcť oddialiť starnutie človeka. Tieto lieky bezpečne odstraňujú staré, alebo senescentné bunky, ktoré sa spájajú napríklad s rakovinou, Alzheimerovou chorobou, horším zrakom či obmedzenou schopnosťou pohybu.  

Nesmrteľnosť na dosah ruky 

Žiť večne je pre niekoho sen, pre ďalšieho zas nočná mora. Tak či onak, podľa portálu Popular Mechanics už máme nesmrteľnosť na dosah ruky. Ray Kurzweil je americký mysliteľ a futurológ, ktorý sformuloval teórie singularity a nesmrteľnosti. Oba tieto koncepty si vyžadujú trošku otvoreného myslenia, no môžeme sa ku nim blížiť míľovými krokmi.  

Koncept singularity predstavuje moment, kedy sa na svete zrodí umelá inteligencia, ktorú nebudeme vedieť kontrolovať a táto technológia rapídne zmení svet. Kurzweil zároveň teoretizuje, že na ceste k singularite leží koncept nesmrteľnosti, ktorý by ľudstvo mohlo dosiahnuť už do roku 2030.  

Kurzweil vysvetľuje, že s rapídnym pokrokom umelej inteligencie, ktorý vnímame už teraz, budú zdravotníctvo a technológie napredovať rapídnym tempom. V určitom momente ľudstvo vytvorí technológiu, ktorú Kurzweil nazval “nanoboti”. Ide o drobné robotické stroje, ktoré budú opravovať naše telá na bunečnej úrovni. Nanoboti by mohli zabrániť chorobám a starnutiu, čím by ľudstvo naviedli do veku nesmrteľnosti.  

Tvrdenie, že do roku 2030 budú ľudia nesmrteľní je odvážne. Vedci z celého sveta sú rovnakým dielom skeptickí, ako aj euforickí. Kurzweilove predpovede majú svojich kritikov, no zároveň aj veľa ľudí, ktorí im veria.  

Niektorí iní experti tvrdia, že ak sa dostaneme do bodu mimoriadne vyspelej inteligencie, táto technológia bude pre ľudstvo znamenať zánik. Nech je to tak či onak, už dnes sa vedci pohrávajú s myšlienkou buniek, ktoré by sa dokázali samé opraviť. Na dosiahnutie tohto cieľa však potrebujeme niekoľko obrovských krokov vpred. Dosiahnutie nesmrteľnosti do roku 2030 mnohí odborníci nevidia reálne, no dobrou správou je, že na Kurzweilove predpovede nemusíme až tak dlho čakať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre