Nový termálny puškohľad dovolí ostreľovačom útočiť až na viac ako dva kilometre: Spoločnosť Teledyne FLIR Defense predstavuje systém HISS-HD

Spoločnosť na výstave v Las Vegas predstavila pokročilú optiku nielen pre ostreľovačov

puskohlad armada
Zdroj: Ground Picture / Shutterstock.com

Spoločnosť Teledyne FLIR Defense predstavila na výstave SHOT Show v Las Vegas nový druh termálneho puškohľadu. Ide o ľahká a vysokovýkonné zariadenie, ktoré umožňuje ostreľovačom zasiahnuť cieľ až do vzdialenosti 2 200 metrov s mimoriadnou presnosťou.  

Puškohľad HISS-HD bol špeciálne navrhnutý tak, aby sa dal jednoducho pripevniť na akúkoľvek armádnu ostreľovaciu pušku, pred už existujúci puškohľad. Po umiestnení zariadenia má vojak k dispozícii niekoľko rôznych zameriavačov. Ostreľovačovi ponúka optiku na dlhú vzdialenosť a displej s vysokým rozlíšením, ktorý dokáže ponúknuť mimoriadne čistý obraz.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Nový systém HISS-HD je bezkonkurenčnou voľbou pre všetkých ostreľovačov, ktorí hľadajú ľahkú termálnu optiku, ktorá im ponúkne väčší dostrel a presnosť. Pri zariadení HISS-HD sme využili naše špičkové termálne technológie, ktoré strelcom ponúkajú skvelé zariadenie na identifikovanie a zaútočenie na cieľ v akomkoľvek prostredí,” tvrdí Rob Tarantino, viceprezident oddelenia Prieskumnej stratégie a vývoja v spoločnosti Teledyne FLIR Defense.  

Nový puškohľad je ideálnou možnosťou nielen pre ostreľovačov, ale aj pre misie, ktorých hlavnou náplňou je prieskumná činnosť alebo obrana. Systém HISS-HD má možnosť ovládania na diaľku. Zároveň znižuje množstvo potrebných pohybov, ktorými by sa strelec mohol prezradiť a tento puškohľad je konfigurovaný na vzdialené pozorovanie.  

Puškohľad HISS-HD váži len niečo cez dva kilogramy a na dĺžku má približne 25 cm. Ide o kompaktné zariadenie, ktoré podľa spoločnosti Teledyne FLIR Defense strojnásobí výkon optiky guľometov a zdvojnásobí výkon optík ostreľovacích pušiek.  

Pomoc pre vojaka 

Spoločnosť Teledyne FLIR Defense je známa svojim termálnym videním, no táto spoločnosť pracovala aj na vývoji miniatúrnych dronov, ktoré by mohli vojaci použiť na prieskum okolia. Tieto drony mali byť menšie ako dlaň vojaka a na bojisku by mu poskytli obrovskú výhodu.  

Ide o drona Black Hornet, ktorý je taktiež vybavený špičkovým termálnym videním. Tento dron je extrémne ľahký, takmer úplne tichý a dokáže sa udržať vo vzduchu až po dobu dvadsaťpäť minút. Ako sme už spomenuli, nie je väčší ako dlaň vojaka, čiže sa pohodlne zmestí do vrecka. 

Americká armáda investuje do technológii, ktoré by umožnili vojakom spozorovať a reagovať na hrozbu bez toho, aby sa sami dostali do nejakého rizika. Príkladom toho môžu byť okuliare augmentovanej reality, ktoré ale nedokázali úplne splniť svoj cieľ.  

Ešte v roku 2022 armáda otestovala okuliare HoloLens od spoločnosti Microsoft, ktoré mali poskytnúť vojakom možnosť vidieť aj v zhoršených svetelných podmienkach, poskytnúť im termálnu kameru, alebo 3D mapu bojiska či holografické terče pre potreby cvičenia. Počas vývoja systému údajne získal technologický gigant viac ako 80-tisíc hodín spätnej väzby od vojakov, no ani tá sa neukázala ako dostačujúca. Armáda sa vyjadrila, že v stave, v akom okuliare boli, by vojaka skôr zabili, ako mu poskytli výhodu. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre