Nový nástroj vám povie, že vám volá podvodník, ktorý si naklonoval hlas vášho blízkeho

McAfee predstavila projekt Mockingbird. Ide o nástroj, ktorý je schopný s vysokou presnosťou odhaliť klonovaný hlas, ktorý je vytvorený pomocou umelej inteligencie.

Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť McAfee oznámila technológiu Deepfake Audio Detection, ktorá je poháňaná umelou inteligenciou a vieme ju poznať ako „Project Mockingbird“, uviedol portál businesswire.com.

Túto technológiu vyvinuli, aby pomohla ochrániť užívateľov pred hrozbou kyberzločinov, ktorí využívajú umelú inteligenciu na klonovanie hlasov. Zväčša útočník pri tomto type podvodu kontaktuje blízku osobu človeka, ktorého hlas naklonoval, a snaží sa ju podviesť o peniaze, napríklad príbehom, že je v núdzi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je naozaj jednoduché vytvoriť pomocou umelej inteligencie falošnú nahrávku, v ktorej sa vydávajú za nejakú osobu a následne od rodinného príslušníka tej osoby pýtajú peniaze. Niekedy použijú napríklad rozhovor s nejakou celebritou, poprípade reportáž, vytvoria falošnú zvukovú stopu. Prípadne video z YouTube alebo Facebooku, ktorú obeť nahrala na internet. Z neho vystrihnú originálny zvuk a vytvoria falošnú nahrávku. Takto vedia oklamať značné množstvo ľudí, ktorí si budú naozaj myslieť, že daná verejne známa osoba to povedala.

McAfee vie však takúto zmanipulovanú nahrávku odhaliť s 90% úspešnosťou, ak ide o obsah vytvorený s pomocou umelej inteligencie a bol vytvorený na uškodenie užívateľom. Týmto poskytuje bezkonkurenčný level ochrany.

„S novými funkciami detekcie umelej inteligencie, ktoré McAfee má, budeme zákazníkom poskytovať nástroj, ktorý má presnosť 90% na to, aby ľudia lepšie pochopili digitálny svet a vedeli posúdiť, keď je obsah iný ako by mal byť.“ povedal Steve Grobman.

Prečo práve názov Project Mockingbird?

Mockingbird je anglický výraz pre drozda mnohohlasného, ktoré sú známy práve tým, že napodobňujú poprípade „zosmiešňujú“ piesne iných vtákov. Presne takto podobne klonujú hlasy celebrít na oklamanie ľudí.

podvodny volajuci falosne hovory
Zdroj: Grustock / Shutterstock.com

Veľké obavy z Deepfake technológie

Ľudia majú oprávnene obavy, aby sa ani oni nestali obeťami takýchto podvodov, už neveria sebe samým, či to čo vidia je skutočné alebo falošné. Výsledky Deepfakes prieskumu od spoločnosti McAfee z Decembra 2023 sú nasledovné:

  • Prevažná väčšina (84 %) Američanov sa obáva, ako sa budú v roku 2024 používať deepfakes.
  • 68 % Američanov sa v súčasnosti viac zaujíma o deepfake ako pred rokom.
  • Viac ako tretina (33 %) Američanov uviedla, že (16 %) alebo niekto koho poznajú (17 %), videlo alebo zažilo podvod v kybernetickom priestore. Najvýraznejšie je to u 18 – 34 ročných (40 %).

Najväčšie obavy, čo sa týka používania Deepfake v roku 2024:

  • Viac ako polovica (52 %) Američanov sa obáva, že nárast deepfakes ovplyvní voľby, zníži dôveru verejnosti v médiá (48 %) a bude zneužitý na vydávanie sa za verejné osobnosti (49 %).
  • Obavy z šírenia podvodov vďaka AI a deepfakes sú značné a to na úrovni 57 %.
  • Používanie deepfakes na kyberšikanu znepokojuje 44 % Američanov, pričom viac ako tretina (37 %) ľudí sa obáva aj toho, že deepfakes sa používajú na vytváranie sexuálne explicitného obsahu.

Štúdia bola vykonaná na 1157 dospelých a prieskum sa uskutočnil online. Zúčastnili sa ho osoby žijúce v USA a osoby ktoré mali viac ako 18 rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre