Nový jadrový reaktor JETSON od Lockheed Martin by nám mohol otvoriť cestu na Mars a ešte ďalej

Spoločnosť Lockheed Martin vyvíja nový systém jadrového pohonu a reaktora JETSON, ktorý niekoľkonásobne prekonáva tradičné solárne panely.

NASA obnovuje výskum pohonu, ktorý by mohol astronautov dostať na Mars už za 45 dní
Zdroj: NASA

Spoločnosť Lockheed Martin dostala grant vo výške 33,7-miliónov amerických dolárov na vývoj jadrového systému pohonu pre vesmírne rakety v rámci spojeného projektu JETSON, ktorý vzniká v spolupráci medzi spoločnosťami Lockheed Martin, Space Nuclear Power Corp a BWX Technologies.  

Hlavným cieľom je vytvoriť nový systém pohonu, ktorý by vesmírnym raketám poskytol pokročilú mobilitu, prehľad o tom, čo sa deje a schopnosť generovať energiu, ktorá výrazne prevyšuje schopnosti dnešných vesmírnych rakiet. Ako uvádza spoločnosť Lockheed Martin, generovanú energiu môžu využiť elektrické systémy na palube vesmírnej rakety alebo sondy, no môže sa použiť aj na poháňanie elektrického systému pohonu Hall, ktorý využívajú satelity LM2100. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Jadrové štiepenie pre vesmírne aplikácie je kľúčom k vývoju technológií, ktoré by nám mohli pomôcť cestovať a skúmať obrovský vesmírny priestor. Od vysokovýkonných elektrických motorov až po jadrové pohony, spoločnosť Lockheed Martin sa sústredí na vývoj systémov, ktoré predstavujú v tomto smere revolúciu,” tvrdí Barry Miles, manažér programu JETSON.  

Systém JETSON použije jadrový reaktor generujúci teplo. Teplo sa následne prenáša do motorov Stirling, kde vzniká energia od 6 do 20 kWe. To je približne štyrikrát viac energie ako bežné solárne panely bez toho, aby sme potrebovali nepretržité slnečné svetlo. Štiepny reaktor si veľa požičiava z dizajnu reaktora KRUSTY (pozn. redakcie: Kilopower Reactor Using Stirling Technology), ktorý v roku 2018 predstavila NASA a americké Ministerstvo obrany.  

Bezpečný a výkonný jadrový reaktor

Rakety alebo satelity vybavené systémom JETSON sa budú vyznačovať lepšími manévrovacími schopnosťami. Zároveň poukazujeme na to, že ide o obrovský technologický skok. Ide o prvý reaktor za posledných 50 rokov, ktorý má byť použitý vo vesmíre. USA poslednýkrát vypustila reaktor do vesmíru v roku 1965.  

Kozmická loď poháňaná systémom JETSON má potenciál vyprodukovať oveľa viac elektriny ako tá, ktorú poháňajú solárne panely. Tie typicky dokážu vyprodukovať 600 wattov energie, čo sa rovná šiestim žiarovkám. Vesmírne misie však môžu v budúcnosti prebiehať aj ďalej od Slnka alebo v trvalo zatienených oblastiach. Aj tam sa však vyžaduje elektrina a jadrové reaktory by ju mohli budúcnim misiám poskytnúť.  

Lockheed Martin zároveň dbá aj na bezpečnosť programu. Jadrové výskumy so sebou nesú určité riziko. Preto bude reaktor JETSON navrhnutý špeciálne tak, aby sa počas letu nedokázal zapnúť. Proces jadrového štiepenia reaktor započne až keď sa bude vesmírna raketa alebo sonda nachádzať na bezpečnej a stabilnej obežnej dráhe Zeme.  

V skratke môžeme povedať, že reaktor JETSON predstavuje nový a lepší spôsob, ako ľudí dopraviť nielen na povrch Mesiaca, ale aj na Mars a potenciálne ešte ďalej. Za bežných podmienok môže cesta na červenú planétu trvať mesiace, počas ktorých astronauti čelia vyššej dávke radiácie a mikrogravitácii. Tieto faktory môžu ovplyvniť zdravie astronauta.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre