Nové teórie o vzniku asteroidu Oumuamua vyvracajú obľúbené tvrdenia, že asteroid je „mimozemskou raketou“

Teória o tom, že je asteroid mimozemskou raketou, bola vyvrátená

Oumuamua
Zdroj: NASA

V roku 2017 ku nám priletel celkom zvláštny návštevník. Podlhovastý asteroid Oumuamua, ktorý vyvolal medzi vedcami rôzne debaty, pričom niektorí z nich si dokonca mysleli, že ide o sondu inteligentnej civilizácie.

„Oumuamua by mohol byť pozostatkom oveľa väčšieho objektu, ktorý bol zničený svojou domovskou hviezdou,“ hovorí jedna z teórií.

Medzi zvláštnosti, ktorými asteroid oplýva, je aj nedostatok plynného obalu, ktorý je pre kométy typický. Práca expertov naznačuje, že asteroid bol poháňaný dopredu stratou vodnej pary a iných plynov, presne tak, ako to prebieha pri kométach. Preto sa asteroid Oumuamua označuje aj ako „kométa v prezlečení.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V posledných dňoch sa vedcom darí odhaľovať záhady okolo asteroidu. Podarilo sa im potvrdiť teóriu o jeho vzniku. Asteroid Oumuamua vznikol odlomením sa z väčšieho kusu skaly, ktorá bola zničená svojou domovskou hviezdou. Píše portál TheGuardian.com, ktorý upozorňuje na tému.

„Keď sa stretne vesmírny objekt s hviezdou, je to ako súboj slapových síl. Na jednu stranu máme gravitačnú silu hviezdy a na druhú gravitáciu objektu samotného. Ak sa objekt dostane príliš blízko hviezdy, môže byť následkom slapových síl roztrhnutý na viac častí,“ hovorí doktor Yun Zhang.

Tím vedcov dodáva, že asteroid vznikol pravdepodobne buď z kométy, alebo planéty, ktorá bola niekoľkokrát väčšia ako naša Zem. Ak by asteroid vznikol z kométy, lepšie by sa vysvetľoval ľad, ktorý sa ukrýva pod jeho povrchom. Hviezda, pri ktorej Oumuamua vznikol bude s najväčšou pravdepodobnosťou podobná Slnku, ibaže bude menšia a hustejšia. Taktiež by mohlo ísť o bieleho trpaslíka.

Doktor Zhang hovorí, že nové teórie o vzniku asteroidu kompletne vyvracajú obľúbené tvrdenia, že asteroid Oumuamua je mimozemskou raketou. Zároveň dodáva, že asteroid letí cez našu „obývateľnú zónu“ a tak by mohol prenášať zárodky života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre