Nová „teória všetkého“ by mohla odstrániť koncept času: Aký to bude mať dopad na naše životy?

Vedci pokračujú v pátraní po vedeckej teórii, ktorá by spojila dve najúspešnejšie práce. Je možné, že sa naše chápanie vesmíru drasticky zmení.

Náš mozog dokáže prehodiť sled udalostí, tvrdí štúdia
Zdroj: Unsplash (Nathan DeFiesta), KindPNG

Čas sa pre nás zdá byť skutočný, o to viac, ak musíme čakať polhodinu na autobus. Lenže fyzika sa na problém času pozerá o trochu inak a nedávne pokroky v tomto odbore naznačujú, že nemusí vôbec existovať. Ako je také niečo vôbec možné?

Portál Sci-News píše o kríze vo fyzike, ktorá trvá už nejakú dobu. Posledných sto rokov sa odborníci spoliehali na dve mimoriadne úspešné teórie, pomocou ktorých dokázali popísať vesmír okolo nás. Prvou je teória všeobecnej relativity, prostredníctvom ktorej dokážeme vysvetliť fungovanie vesmíru na kozmickej škále. Inými slovami, prostredníctvom nej chápeme gravitáciu a pohyby kozmických telies.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa ale presunieme do mikroskopického sveta častíc, teória relativity prestáva fungovať. V tomto prípade sa vedci obracajú na teóriu kvantovej mechaniky. Obe teórie sú to najlepšie čo máme, no fungujú len v rámci svojho vlastného sveta. Rovnako ako všeobecná relativita nefunguje v prípade častíc, kvantová mechanika sa rozpadá, ak sa jej okom pozrieme na pohyby kozmických objektov. Lenže prečo tieto dve teórie nespolupracujú? Odpovedí je množstvo a vedecká komunita sa na nich nedokáže zhodnúť. Zároveň ale vedia, že musia dve teórie nahradiť jednou univerzálnejšou.

Novou teóriou by mala byť „teória všetkého“ alebo inak aj teória kvantovej gravitácie. Vytvoriť novú vedeckú teóriu, ktorá by zachytila úspech oboch robustných prác a ukázala nám, ako funguje gravitácia v miniatúrnom merítku, ale nie je vôbec jednoduché.

Teória strún sa pokúšala byť teóriou všetkého, no aj keď je táto teória stále relevantná, mnoho fyzikov ju odcudzuje. Podľa teórie strún častice neexistujú, namiesto nich sú struny, ktoré vibrujú v 11 dimenziách. Teória strún nie je až tak populárnou aj preto, že zatiaľ neponúka veľa možností, ako ju otestovať v praxi.

Podľa teórie strún je časopriestor rozdelený do siete drobných kúskov, no v takomto prípade sa vylučuje existencia času, ako ho poznáme.

Existuje čas?

Naše životy sú vystavané okolo konceptu času. Na základe toho čo poznáme a čím sme si v minulosti prešli, môžeme plánovať naše ďalšie kroky. Niečo, čo urobíme dnes sa môže odzrkadliť až o pár rokov neskôr. Lenže čo ak by to takto nefungovalo?

Ak by neexistoval čas, neexistovala by minulosť a ani budúcnosť. Lenže prečo by sme potom mali niečo plánovať, keď budúcnosť neexistuje? V tomto prípade by neexistoval dôvod, prečo vstávať ráno z postele.

Ak by čas prestal existovať, naše životy by boli touto zmenou drasticky zmenené. Dobrou správou je, že dlho hľadaná teória všetkého by koncept času odstránila len na papieri. Päť minút by pre nás bolo stále päť minút, no tikanie hodín možno nie je základnou charakteristikou, na ktorej je náš vesmír postavený.

Vedci naznačujú, že základnou vlastnosťou nášho vesmíru nie sú určité zmeny v určitom čase, ale kauzalita, teda vyjadrenie toho, že jeden proces vyvoláva druhý proces, alebo že príčina vyvoláva následok. S teóriou kauzality môžu rekonštruovať všetko, čo sa vo vesmíre deje bez toho, aby sa vedci spoliehali na čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre