Nová štúdia približuje vedcov k odhaleniu mimozemského života

V novom výskume demonštrujú metódu, ktorá reanalyzuje existujúce dáta a mohla by znamenať prelom v pátraní po mimozemskej inteligencii

planety vesmir
Zdroj: Mikkehouse (pixabay.com)

Tím vedcov,  z University of Manchester, prišiel s prelomovým riešením, ktoré by mohlo dramaticky zvýšiť šance na objavenie mimozemského života.

V novom výskume demonštrujú metódu, ktorá reanalyzuje existujúce dáta a mohla by znamenať prelom v pátraní po mimozemskej inteligencii, SETI. Výsledkom výskumu bolo, že tím rozšíril zoznam hviezd, ktoré by mohli podporovať život, z 1 400 hviezd na 280-tisíc. Ide o nárast, ktorý presahuje 200%. Píše o tom portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky výskumu tvrdia, že menej ako 0.04% hviezdnych sústav majú potenciál podporovať mimozemskú inteligenciu. Tá by sa však mohla rovnať technologickej úrovni ľudstva v 21. storočí, alebo ju málo prekonávať. Zároveň tím vedcov vylepšil limity, ktoré sme mali nastavené pre detekciu mimozemského života pri našich najbližších hviezdach. Po prvýkrát sa im podarilo určiť limity aj pre vzdialenejšie hviezdy. Zároveň výskum tvrdí, že civilizácia, žijúca na okrajoch týchto limitov, by musela mať silnejšie vysielače, aby mohla prenášať svoj signál ku nám.

Pátranie po mimozemskej civilizácii

Výskum ale, že dokážeme pomocou nového spôsobu odhaliť iba inteligentnú civilizáciu, ktorá používa rádiové vlny, ako nástroj na komunikáciu. Nedokážeme odhaliť „jednoduchý“ život, alebo civilizáciu, ktorá nie je technicky vyspelá. Šéf tímu, Mike Garrett tvrdí, že všetky SETI pátrania nebrali do úvahy veľa kozmických objektov, ktoré spadajú pod dosah našich teleskopov. To sa ale zmenilo s projektom Gaia.

„Vedieť pozíciu a vzdialenosť ďalších hviezd, ktoré by mohli podporovať život, výrazne zlepšuje našu schopnosť odhaliť inteligentnú civilizáciu. Veríme, že budúce projekty túto šancu využijú,“ tvrdia autori štúdie.

Cieľom vedcov je pozrieť sa na naše súčasné technológie a podľa ich dosahu pátrať po civilizácií, ktorá by mohla fungovať na podobných princípoch. Tím priniesol doteraz najlepšie limity, týkajúce sa umelých rádiových vysielačov vo vesmíre. Ich štatistiky ukazujú, že menej ako jedna z 1600 hviezd vy mohla mať vo svojej sústave vysielač, ktorý je silnejší ako čokoľvek na Zemi. Svety, ktoré by teoreticky mohli mať ešte silnejšie vysielače budú tým pádom ešte vzácnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre