Nová štúdia ponúka pesimistický pohľad do našej budúcnosti. Expanzia vesmíru nemusí trvať večne: Čo sa potom udeje?

Rozpínanie vesmíru môže už čoskoro skončiť, varujú vedci vo svojej novej práci. Lenže čo príde potom? Odpoveď vás určite nepoteší.

vznikol vesmír tak, aby podporoval inteligentný život?
Zdroj: Pixabay (Mindofmush)

Pre kozmológov sú najdôležitejšie dve otázky. Tú prvú, ako náš vesmír vznikol, vedia popísať celkom dobre. Pred 13.8-miliardami rokov sa objavil veľký tresk, ohromná explózia nasledovaná rapídnou expanziou priestoru a počas tohto deja vzniklo všetko, čo dnes poznáme, píše portál Discover Magazine.

O trochu ťažšie je povedať, kedy a ako vesmír skončí. Momentálne vieme, že sa náš vesmír rozpína a to rýchlejšie než v minulosti. Vedci podozrievajú záhadnú silu s názvom temná energia, ktorá pravdepodobne túto expanziu poháňa. Jedna teória hovorí že temná energia bude rozpínanie vesmíru poháňať prakticky donekonečna a v tomto prípade by koniec vesmíru nenastal nikdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iné teórie ale počítajú s tým, že sa úloha temnej energie môže postupom času zmenšovať. Expanzia vesmíru začne spomaľovať, kým sa plynulo nezastaví a následne sa nezačne zmršťovať. Vedci, ktorí túto teóriu podporujú, vnímajú vesmír ako cyklus, večné striedanie rozpínania a sťahovania priestoru. Ak sú tieto teórie pravdivé, potom je extrémne dôležité zistiť, kedy sa náš vesmír prestane rozpínať.

Vedci z univerzity Princeton varujú, že vesmírna expanzia by sa mohla skončiť skôr, než si myslíme. V ich novej štúdii pracovali s teoretickými modelmi vesmíru, ktoré sedia s tým, čo môžu astronómovia vidieť „tam vonku“. Ich výsledok je pomerne znepokojivý pretože naznačuje, že náš vesmír zastaví svoje rozpínanie na škále miliónov rokov, nie miliárd rokov, ako sa predpokladalo.

Kedy sa rozpínanie vesmíru zastaví?

Vedci totiž uvažovali nad tým, akým spôsobom sa môžu vlastnosti temnej energie zmeniť bez toho, aby boli v rozpore s tým, čo dnes o vesmíre vieme. Podľa tejto informácie následne vypočítali kedy najskôr by mohli tieto zmeny nastať.

„Rozpínanie vesmíru môže skončiť už veľmi skoro, ak sa rozprávame v kozmologickom merítku. Vlastne… čas do konca vesmíru by sme mohli kľudne popísať na časovej osi vývoja našej planéty,“ vysvetľuje hlavný autor štúdie, Cosmin Andrei.

Jedna modelová situácia naznačila, že koniec vesmírnej expanzie môže nastať už o tri, alebo štyri miliardy rokov – približne za rovnaký čas, ako existuje život na našej planéte. Druhá situácia ale prináša oveľa pesimistickejší pohľad na vec.

V druhom prípade nám do konca vesmíru ostáva len 65-miliónov rokov. To je rovnaký čas ako od nárazu asteroidu Chicxulub, ktorý vyhladil dinosaury, až po súčasnosť. Ak by sa expanzia vesmíru mala skončiť v tak malom časovom merítku, astronómovia by ani nevedeli, že sa niečo deje. Pri tak drastických zmenách nemáme dostatočné technologické vybavenie na to, aby sme videli čo sa ku nám blíži.

Andrei odpovedal aj na filozofickú otázku, prečo by sa mal vesmír skončiť práve v momente, keď vznikol život schopný vnímať čo sa okolo neho deje. Podľa teórie o cyklickom vesmíre existujú len dve fázy – fáza rozpínania a fáza následnej kontrakcie. Počas jedného vesmírneho cyklu existuje len naozaj krátke okno, kedy sú podmienky ideálne pre vznik života.

Ak by sa však najhoršie predpoklady naplnili a expanzia nášho vesmíru by nastala už za 65-miliónov rokov, potom existuje veľká pravdepodobnosť, že by sa vesmír začal sťahovať naspäť. Zmenšovanie vesmíru by pokračovalo až do momentu, kým by sa všetko nestretlo v jednom bode a v tomto momente by vznikol nový veľký tresk a s ním aj nový vesmír.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre