Nie je Wi-Fi ako Wi-Fi: Prečo záleží na tom, aký štandard používate?

Čo sú to Wi-Fi štandardy a prečo sú také dôležité?

Problém s Wi-Fi
Zdroj: PNGItem, koláž: vosveteit.sk

Nie je Wi-Fi ako Wi-Fi. Hoci každá bezdrôtová sieť pracuje rovnako, technológia Wi-Fi sa postupom času vyvíjala a delí sa na rôzne štandardy. S najväčšou pravdepodobnosťou vám označenie IEEE 802.11ac nebude hovoriť nič, no ak sa povie Wi-Fi 5, určite sa začnete orientovať.

Momentálne existuje 6 Wi-Fi štandardov, 1 je samozrejme najstarší, zatiaľ čo Wi-Fi 6 patrí medzi najmodernejšie štandardy bezdrôtovej siete. Lenže aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Dva dôležité pojmy sú rýchlosť prenosu, ktorá sa udáva v Mbps (pozn. redakcie: Megabitoch za sekundu) a frekvencia, udávajúca sa v GHz (pozn. redakcie: Gigahertzoch).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V podstate platí, že čím novší Wi-Fi štandard, tým rýchlejší prenos dát. Čo sa týka frekvencie, Wi-Fi zariadenia vo väčšine prípadov pracujú buď v pásme 2.4 GHz alebo v 5 GHz. V tomto prípade platí, že čím vyššia frekvencia, tým rýchlejší prenos, no 5GHz nemá až taký dosah ako 2.4 GHz sieť.

Prečo sú Wi-Fi štandardy dôležité?

Skúste si predstaviť Wi-Fi sieť ako cestu. Vedie odniekiaľ niekam a ak po nej cestujú autá, ktoré sú v tomto prípade dáta, musia sa riadiť určitými pravidlami. Každý Wi-Fi štandard má svoj vlastný protokol, na základe ktorého môžu spolu komunikovať dve zariadenia a ak každé hovorí iným jazykom, tento proces prestáva fungovať. Je to rovnaké, ako keby auto išlo v protismere, lebo sa riadi podľa iných pravidiel, vysvetľuje How-To Geek.

Aby sa zabránilo problémom, zavedené boli Wi-Fi štandardy. Ide o spôsob ako zaručiť, že dve zariadenia budú medzi sebou komunikovať rovnakým spôsobom a môžu teda nadviazať bezdrôtové spojenie. Väčšinou platí, že staršie štandardy nedokážu komunikovať s novšími zariadeniami. Ak máte ale doma Wi-Fi 6 router, môžete naň pripojiť staršie zariadenia. Novšie Wi-Fi štandardy vždy prichádzajú aj so spätnou kompatibilitou.

Preto sa odporúča kúpiť nové zariadenie, no nie vždy to platí. Ak máte napríklad zariadenie, ktoré funguje na Wi-Fi 5, zatiaľ nie je potrebné aktualizovať. Wi-Fi 6 zariadenia sú stále pomerne nákladné a nie sú úplnou nutnosťou. Zriadenia so štandardom Wi-Fi 4 sa ale už považujú za zastarané a je potrebné aktualizovať, aspoň na Wi-Fi 5.

Wi-Fi 4 vyšiel v roku 2009 a ponúkol 2.4 a 5 GHz frekvencie. Maximálna rýchlosť prenosu bola 600 Mbps. Wi-Fi 4 je v súčasnosti najstarším fungujúcim Wi-Fi štandardom. Zariadenia s Wi-Fi 3 a nižšie sa už nepoužívajú. 

Wi-Fi 5 je momentálne zlatým štandardom a predpokladá sa, že pár rokov ešte ostane.

Wi-Fi 6

Zariadenia so štandardom Wi-Fi 6 začali postupne vychádzať v roku 2019. Inak sa tento štandard bezdrôtovej komunikácie označuje aj ako 802.11ax a ide o veľký skok dopredu. Zariadenia s týmto štandardom majú v sebe zabudovanú technológiu MU-MIMO, vďaka ktorej dokážu zariadenia pripojené k routeru komunikovať súbežne a nie jeden po druhom. Teoreticky by mal štandard Wi-Fi 6 priniesť rýchlosť prenosu dát až 10 Gbps, oproti 1 300 Mbps, ktoré priniesol Wi-Fi 5.

Existuje aj štandard Wi-Fi 6E, ktorý pracuje na frekvencii 6 GHz. Bežné moderné Wi-Fi siete môžu operovať na 2.4 a 5 GHz frekvenciách. Novšie Wi-Fi štandardy sa vždy pokúšajú priniesť väčší dosah, rýchlejší prenos dát a možnosť pripojiť viac zariadení súčasne. Siahnuť po najnovšom štandarde sa oplatí v prípade, že na to máte rozpočet a potrpíte si na najmodernejšie technológie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre