Nie je to temná hmota, smutne konštatujú vedci: Objavili možný zdroj záhadného signálu z centra Mliečnej dráhy

Predchádzajúce výskumy prikladali existenciu záhadného signálu jednej z najväčších záhad vesmíru.

Záblesky gama žiarenia
Zdroj: NASA/Swift/Mary Pat Hrybyk-Keith and John Jones

Z jadra našej galaxie vychádza záhadný signál, o ktorom si vedci predpokladali, že by mohol byť dôkazom o existencii temnej hmoty. Signál z gama lúčov ale môže mať úplne iné vysvetlenie, píše portál Australian National University.

Gama lúče sú forma elektromagnetického žiarenia, ktorá má najkratšiu vlnovú dĺžku a najväčšiu energiu. Vzniká pri rádioaktívnych, či iných jadrových dejov. Do tohto spektra spadá aj röntgenové žiarenie. Fyzikálny rozdiel medzi ním a gama lúčmi praktiky neexistuje, líšia sa len svojim zdrojom. Keďže sú gama lúče formou ionizujúceho žiarenia, sú pre človeka nebezpečné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poškodenie spôsobené gama lúčmi, je podobné ako v prípade röntgenu, teda popáleniny, rakovina, či mutácie. Hodnota ožiarenia sa v prípade gama žiarenia meria v grayoch a vystavenie žiareniu nad 1 Gray spôsobuje vážnu chorobu z ožiarenia.

Gama lúče majú ale svoje využitie aj v praxi. Keďže ide o vysokoenergetické žiarenie, používa sa na hubenie baktérií, plesní, či sterilizácii lekárskych nástrojov. Výhodou je, že prostredníctvom tohto žiarenia dokážeme vyhubiť červotoče v starých dielach, ktoré by chemikálie poškodili.

Zvláštny signál v galaxií

Signál z jadra našej galaxie dostal označenie GCE (pozn. redakcie: Galactic Centre Excess). Vedci v novej štúdii predpokladajú že signál nie je vôbec spojený s temnou hmotou, ale vytvára ho typ rapídne rotujúcej hviezdy.

Hviezda, o ktorej sa v novom výskume hovorí, je s najväčšou pravdepodobnosťou neutrónová hviezda, pozostatok hviezd oveľa väčších ako Slnko.

„Naša práca nespochybňuje existenciu zvláštneho signálu, len sa snaží poukázať na jeho možný zdroj,“ vyjadril sa profesor Crocker z Australian National University.

Signál môže vychádzať z takzvaného milisekundového pulzaru. Ide o špeciálny typ neutrónovej hviezdy, v tomto prípade sa objekt otočí okolo svojej osi stokrát za sekundu. Podobné objekty zaznamenali astronómovia všade okolo Slnečnej sústavy. Aj preto vedia, že milisekundové pulzary vyžarujú gama lúče. Ak by existovalo na jednom mieste približne 100-tisíc takýchto pulzarov, signál by bol úplne rovnaký ako to, čo astronómovia pozorujú v jadre našej galaxie.

Na základe tohto objavu budú musieť astronómovia zvážiť, ako budú ďalej pátrať po záhadnej temnej hmote. Keďže veda zatiaľ o tejto neviditeľnej látke nevie dokopy nič, každá stopa vyvoláva v komunite vedcov obrovský rozruch. Autori novej štúdie ale poznamenávajú, že netreba mať klapky na očiach. Ich výskum jasne poukazuje na to, že záhadný gama signál v jadre Mliečnej dráhy má iný zdroj, než sa spočiatku predpokladalo.

Podobný signál môžu vedci pozorovať aj z galaxie Andromeda, najbližšej veľkej galaxie pri nás. Aj v tomto prípade sa predpokladá, že by mohlo ísť o milisekundové pulzary.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre