NFT spoločnosť kúpila vzácny výtlačok Duny za milióny eur: Veria, že k nej dostali aj autorské práva

Mladú spoločnosť už čoskoro čaká poriadne prekvapenie.

NFT spoločnosť si myslí, že kúpou knihy získavajú autorské práva
Zdroj Twitter(SpiceDAO), YouTube(Entertainment Access)

Biznis s kryptomenami môže byť mimoriadne vrtkavý, o čom sa už čoskoro presvedčí aj táto skupina podnikateľov. Tentokrát ale nebude na vine trh samotný, ale detaily ich neobvyklého obchodu, píše portál IFL Science.

Skupina totiž kúpila vzácnu kópiu populárneho sci-fi diela Duna od spisovateľa Franka Herberta. Cena vzácneho výtlačku sa pohybovala okolo 25-tisíc eur, no skupina podnikateľov ju kúpila za takmer stonásobok – neuveriteľných 2.6-milióna eur. Hoci takáto kúpa môže pozdvihnúť nejedno obočie, v podstate nejde o nič zlé, teda ak by si spoločnosť nemyslela, že spolu s ňou kúpila aj práva na celú sériu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto skupina sa nazýva SpiceDAO a o svojich ambicióznych plánoch sa takmer okamžite podelila s celým svetom.

„Vyhrali sme aukciu za 2.6-milióna eur. Našou misiou je urobiť knihu verejnú do takej miery, ako to dovoľuje zákon. Následne chceme vytvoriť animovaný seriál na základe knihy a podporíme aj ďalšie projekty,“ píše spoločnosť SpiceDAO.

Ak sa spoločnosť rozhodne zrealizovať svoje plány, veľmi rýchlo narazí na právny odpor. Hoci zaplatili za výtlačok kultovej knihy až nekresťanské peniaze, faktom ostáva, že si nekúpili žiadne práva na sériu, ani nič s ňou spojené. Je ale otázne, či spoločnosť naozaj verí tomu, že po zakúpení výtlačku nejakej knihy môžete hneď začať s prípravou celovečeráku.

SpiceDAO je spoločnosť venujúca sa obchodu s NFT, ktoré vyvoláva na internete vášnivé diskusie. Jedna strana v tom vidí potenciál, zatiaľ čo druhá strana zatracuje NFT a všetko, čo sa s tým spája. SpiceDAO však ponúka aj ďalšie perly, z ktorých sa budete chytať za hlavu. Ešte pred kúpou miliónovej knihy na svojich fórach písali o tom, ako z knihy urobiť jedinečné NFT.

Pálenie kníh

Ich plán bol kúpiť knihu, naskenovať ju ako JPG obrázky a následne knihu spáliť. Jediné čo by po nej ostalo by boli samotné naskenované stránky. Vytvorili by tak „jedinú legálnu kópiu knihy“ čo by bolo podľa nich excelentný marketingový kúsok. Majitelia spoločnosti zároveň rozmýšľali aj nad vytvorením videa pálenia knihy, ktoré by tiež predávali ako NFT.

Čo sa však týka ich nedávneho zakúpenia Duny, vo vzduchu visí poriadny problém. V súčasnosti drži všetky práva na sériu spoločnosť The Herbert Limited Partnership. SpiceDAO vo svojom twitterovom príspevku píše, že chcú knihu zverejniť zadarmo pre všetkých. Ak by sa tak ľudia zo SpiceDAO rozhodli, vo viere že vlastnia práva, zo žaloby, ktorú by mali na krku by sa len tak nevyhrabali.

Ilúzie ich ale neprechádzajú, pretože napísali aj druhú správu, ktorá bližšie popisuje ich pohnútky. Tvorbou animovaného seriálu chcú totižto vstúpiť do vojny streamovacích spoločností, ktoré majú utrácať miliardy dolárov za nový obsah. V tomto prípade im stačí len popriať veľa šťastia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre