SpravodajstvoTechnológie

Neradi stojíte na červenú? Nemecká automobilka Audi prichádza s automatizovaným riešením rozbehu na semaforoch

Spoločnosť Audi plánuje ako prvá automobilka zaviesť technológiu GLOSA do svojich automobilov.

Technológia GLOSA alebo Green Light Optimized Speed ​​Advisory, je súčasťou systému semafora. Audi hovorí, že je to prvý výrobca automobilov, ktorý túto funkciu GLOSA spustí na svojich áutách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

O čo sa vlastne jedná ?

Ide o technológiu ktorá je zabudovaná v určitých semaforoch. Tá dokáže komunikovať s autom cez 4G (LTE) a dať mu informáciu o tom, kedy bude zelená alebo kedy končí.

Systém GLOSA touto technológiou radí vodičovi, akú rýchlosť má dodržať aby išiel vždy na zelenú. Systém dokáže podla polohy zistiť obmedzenia rýchlosti a to skombinovať s ďalšími funkciami a vyhodnotiť optimálnu rýchlosť.

Zníženie zápch na minimum

Cieľom toho to systému je znížiť dopravné zápchy a iné kolízie a hlavne aby ste vždy prešli na zelenú bez čakania. To by tiež pomohlo znížiť emisie a spotrebu paliva.

Plány do budúcna

Aktuálne je vo svete 4700 križovatiek čo túto funkciu podporuje a tiež 13 veľkomiest, ako: Dallas, Denver, Gainesville, Houston, Kansas City, Las Vegas, Los Angeles, New York, Orlando, Phoenix, Portland, San Francisco a Washington, DC a severná Virgínia. Ako ste iste zachytili, systém je aktuálne využívaný iba v USA, no časom by sa mal dostať aj do Európy.

Funkcia je stále len v „rozbehu“, no Audi tvrdí, že plánuje technológiu rozšíriť či už vo svete alebo v ďalších automobiloch.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Audi)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close