Technológie

Nemecko zvažuje zákaz používania technológií od spoločnosti Huawei pri budovaní svojej 5G siete

Nemecko sa v blízkej budúcnosti možno pripojí ku krajinám ako USA a Austrália. Spolková republika totižto zvažuje zákaz využitia akýchkoľvek 5G telekomunikačných technológií od čínskych výrobcov, vrátane spoločnosti Huawei, ktorá je v tejto oblasti svetovým lídrom.

Na bezpečnostné riziko upozornilo hneď niekoľko ministerstiev

Podľa najaktuálnejších správ to vyzerá tak, že na potencionálne bezpečnostné riziko upozornilo hneď niekoľko nemeckých ministerstiev, ktoré sa snažia presvedčiť vládu o zakázaní dodávok od čínskych výrobcov. Zákaz sa má týkať hlavne operátorov v Nemecku, ktorí v najbližších mesiacoch zvažovali nákup 5G telekomunikačných zariadení od výrobcov ako Huawei, alebo ZTE.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už je zrejme neskoro

Ako sme spomenuli vyššie, prvý nákup 5G technológií by sa mal začať už o niekoľko mesiacov. Podľa viacerých expertov je ale na takéto zásadné rozhodnutia neskoro. Akékoľvek odloženie zavedenia 5G siete by totižto určite poškodilo ekonomiku Nemecka. Ďalším problémom by bola samotná legislatíva, ktorá podľa opozičných poslancov aktuálne neumožňuje žiadnu legálnu „páku“, akou by mohla vláda zatlačiť na mobilných operátorov v krajine.

Akýkoľvek zákaz by bezpečnosti nijako nepomohol

Medzičasom sa ale ku celej problematike vyjadrila aj federálna vláda, ktorá svoje možnosti riešila hneď na niekoľkých úrovniach. Podľa vládnych predstaviteľov by ale zakázanie čínskych výrobcov nijako nezvýšilo mieru bezpečnosti samotnej 5G siete. Každý dodávateľ totižto musí úzko spolupracovať s bezpečnostnými zložkami a v tomto prípade je úplne jedno, či sa jedná o čínsku, alebo domácu spoločnosť.

Najväčším problémom je nový čínsky zákon

Väčšina z Vás si určite kladie otázku, prečo sa tak viaceré krajiny boja čínskych spoločností. Odpoveď je celkom logická, no zároveň veľmi pritiahnutá za vlasy. Viacerí svetoví lídri sa totižto obávajú čínskej špionáže, ktorej by mali napomôcť práve pokročilé 5G technológie od čínskych výrobcov po celom svete. Najväčším kameňom úrazu je totižto nový čínsky informačný (špionážny) zákon, ktorý vyžaduje aby občania Číny a organizácie, pomáhali štátu vo veciach národnej informačnej (špionážnej) služby. 5G siete by tým pádom mohli Číne poslúžiť ako nástroj na špionáž v iných krajinách, no samozrejme, takýto scenár je výrazne pritiahnutý za vlasy a spoločnosť Huawei sa voči takýmto obvineniam už niekoľkokrát ohradila.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (cnbc.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close