Nemci aj napriek výzvam USA neobmedzia na domácom trhu Huawei pri budovaní 5G sietí

Nemecko aj napriek výzvam Američanov neplánuje obmedzovať spoločnosť Huawei pri budovaní 5G sietí naprieč krajinou.

Trump Huawei
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), úprava: Vosveteit.sk

Americká vláda už dlhšiu dobu upozorňuje svojich spojencov na to, aby nedovolili spoločnosti Huawei budovať ich 5G siete. Dôvodom má byť to, že Američania považujú Huawei za bezpečnostné riziko. Píše portál PhoneArena.com, ktorý ďalej dodáva, že americkí zákonodarcovia sa obávajú vplyvu čínskej komunistickej strany, ktorá má dosah na Huawei, aby ich prinútili špehovať americké spoločnosti a  koncových spotrebiteľov ich produktov. Huawei sa samozrejme bráni, a všetky tieto obvinenia popiera.

Hoci viacero krajín odporúčania Američanov poslúchlo, tak mnoho z nich nie, vrátane Nemecka. Steffen Seibert, hovorca nemeckej vlády povedal:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Neprijímame žiadne preventívne rozhodnutie o zákaze akéhokoľvek hráča alebo spoločnosti.“

Cieľom krajiny je poskytnúť dodávateľom rovnaké podmienky a  to bez ohľadu na krajinu pôvodu. Zároveň mnoho popredných podnikateľských subjektov v krajine je proti takémuto zákazu. Ten by totiž ovplyvnil ich konkurencia schopnosť na trhu. Hovoria, že vplyv  5G technológie ich môže posunúť výrazne dopredu, a kto bude mať skôr vybudované 5G siete, tak bude mať konkurenčnú výhodu.

Zároveň podľa novoprijatých pravidiel na úrovni krajiny, každý poskytovateľ bezdrôtových služieb ako je napríklad aj Huawei, ale nie len ten (napr. Telekom, Vodafone, Telefonica Deutschland,…) musia uplatňovať vysoké bezpečnostné normy. Bez nich totiž im nebudú udelené licencie. Inými slovamia, dodávatelia ako Huawei a ďalší budú musieť byť certifikovaní nemeckým orgánom pre kybernetickú bezpečnosť a Federálnym úradom pre informačnú bezpečnosť (BSI). V inom prípade  si v krajine  „neškrtnú“.

Európska únia zároveň v  priebehu minulého týždňa vydala varovania pre členské krajiny, aby zvýšili kybernetickú bezpečnosť štátov. Dôvodom je obava z kybernetických útokov, ktoré môžu plynúť zo zavádzania nového 5G štandardu.

„V súvislosti so zvýšeným vystavením útokom, ktoré dodávatelia uľahčujú, sa rizikový profil jednotlivých dodávateľov stane obzvlášť dôležitým,“ píše sa vo vyhlásení  EÚ, ktoré je ďalej doplnené:„S potešením konštatujeme, že EÚ splnila svoj záväzok zaujať prístup založený na dôkazoch a dôkladnú analýzu rizík namiesto zamerania na konkrétne krajiny alebo subjekty,…

Treba však dodať, že existujú krajiny, ktoré zdieľajú iné názory ako Nemecko. Dobrým príkladom je Japonsko alebo Austrália, ktoré obmedzili alebo úplne zakázali vybrané služby spoločnosti Huawei, píše portál PhoneArena.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre