AutáSpravodajstvo

Nekončí to iba pri elektrických autách: Poznáte tieto alternatívy tradičných spaľovacích motorov?

Elektrické autá sú rok čo rok populárnejšie, na trhu ale majú aj týchto konkurentov.

Elektrické autá sa stávajú rok čo rok populárnejšie. Na jednu stranu vnímame autá, poháňané elektrinou, ako ekologickejšiu možnosť, oproti spaľovacím motorom, avšak k ich popularite bez pochýb prispeli aj neustále rastúce ceny palív.

Napriek tomu nie sú dokonalé. Elektrina, ktorou ich nabíjame stále pochádza spaľovaním fosílnych palív. Už dnes sa však zvažujú možnosti, ako prejsť na obnoviteľné zdroje energie, čo sa odzrkadlí aj v autách budúcnosti, píše portál MakeUseOf. Tie by mali byť poháňané novými revolučnými palivami. Aké to sú? Na to sa pozrieme nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autá na solárny pohon

Vozidlá poháňané slnečnou energiou sú zatiaľ vo fáze prototypov. Myšlienka za týmito strojmi je jednoduchá – Solárne auto by sa dokázalo „tankovať“ priamo počas cesty, absorbovaním svetla.

V auguste 2021 holandská automobilka Lightyear zverejnila svoj koncept solárneho automobilu. Tento model sa nazýva Lightyear One a na jedno nabitie dokáže prejsť až 724 km. Počas cesty zároveň absorbuje slnečné svetlo, ktoré pretvára na elektrickú energiu.

Alternatívy k elekrickým autám
Lightyear One. Zdroj: lightyear.one

Na obrázku môžete vidieť, že dizajn modelu síce pôsobí futuristicky, nie je to niečo, v čom by ste sa hanbili vyjsť na ulicu. Zlou správou je samozrejme cena, ktorá sa momentálne pohybuje okolo 150-tisíc dolárov.

Parné autá

Stroje poháňané parou sú už vecou minulosti, no už čoskoro by sa mohli vrátiť, aspoň autá. Americká spoločnosť Cyclone Power Technologies pracuje na revolučnom type parného motora. Ten by fungoval v uzavretom systéme, kde by sa voda ochladzovala a zároveň aj zohrievala. Motor pracuje na princípe spaľovania dodatočnej formy paliva, no v tomto prípade by išlo o obnoviteľné biopalivá.

Vodíkový pohon

Vodík je najrozšírenejšou látkou vo vesmíre. Nachádza sa vo vzduchu, vo vode a dokonca by bol aj ideálnou náhradou tradičných spaľovacích motorov. Takéto vozidlá by ako palivo používali takzvané vodíkové palivové články. Tie existujú aj dnes, v prenosných, alebo záložných generátoroch.

Už dnes sú vo výrobe vodíkové autá, napríklad Toyota Mirai. Tento model vyšiel v roku 2015 a bol prvým autom, ktoré bolo poháňané vodíkom.

Alternatívy k elekrickým autám
Toyota Mirai. Zdroj: Toyota.sk

Ako všetky autá s alternatívnym systémom paliva, ani Mirai nie je najlacnejšie. Cena tohto vozidla sa pohybuje okolo 67-tisíc dolárov, no je možné, že v priebehu nasledujúcich rokov o čosi klesne.

Ak by vás zaujímalo niečo slovenské, určite sa pozrite na nový vodíkový automobil MH2. Koncept pripravila slovenská spoločnosť MATADOR Group a ako každé športové vozidlo, aj MH2 disponuje nadčasovým dizajnom.

Vodíkový koncept MH2_2
Zdroj: Slovakia Expo Dubai 2020 / TS

Nie je to automobil, ktorý by bol určený pre bežné používanie, no vytvorený bol ako ukážka inovatívneho potenciálu Slovenska. Vyrobený bol z najmodernejších technológií a materiálov. Jeho športový, aerodynamický dizajn má pripomínať štartovacieho atléta, na štartovnom rošte. Vodíkový automobil MH2 sa predstavil minulý rok, v slovenskom pavilóne Expo Dubaj 2020.

Biodiesel

Ak si myslíte, že toto palivo má niečo spoločné s tradičným dieselom, tak ste na omyle. Biodiesel je alternatívne palivo, ktoré sa vyrába z rastlín a produkuje štvornásobne menej CO2, ako jeho starší bratranec.

Hoci to znie sľubne, z biodiesela sa pravdepodobne nikdy nestane plná náhrada tradičných fosílnyh palív. Na jeho výrobu sa totiž musia používať rastlinné a živočíšne substancie, čo vedie k poškodzovaniu prostredia, hlavne ak by sa dopyt po ňom rapídne zvýšil. Navyše stále produkuje skleníkové plyny, aj keď v menšom množstve.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close