NBÚ varuje, vyhnite sa na dovolenke výhodným ponukám na značkovú elektroniku: Aj cez nízku cenu draho zaplatíte!

V populárnych dovolenkových destináciách podvodníci lákajú na zdanlivo výhodné ponuky na elektroniku, no hrozí vám niekoľko možných scenárov.

Podvodník sa chcel obohatiť o takmer dva milióny eur
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Leto je ešte stále v plnom prúde a mnohí aj počas augusta vyrážajú na dovolenku za hranice. My síce voľno máme, no hackeri obzvlášť počas času dovoleniek nikdy nespia, čo platí aj o rôznych podvodníkoch.

Národný bezpečnostný úrad upozorňuje, že ak sa vydáte na dovolenku do populárnych destinácií, dávajte si dobrý pozor na to, čo kupujete. Častokrát môžeme v rôznych malých obchodoch nájsť smartfóny, tablety, smart hodinky či slúchadlá za zlomok ceny čo u nás. Prirodzene takéto produkty môžu človeka lákať, no predsa len by ste sa mali vyvarovať kúpe lacných značkových vecí za hranicami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nechceme vás odhovoriť od výhodnej kúpy, no ako upozorňuje NBÚ, kúpa takéhoto tovaru by vám mohla spôsobiť nepríjemnosti z niekoľkých dôvodov.

„Obchodníci s podvodnými zariadeniami využívajú rôzne triky, ktorými vedia oklamať nepozorných zákazníkov. Vedia si vyrobiť napríklad zariadenie, ktoré po stlačení tlačidla zasvieti, no okrem toho nespraví nič iné a vy prídete o peniaze,“ upozorňuje Matej Šalmík z Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

Zariadenie, ktoré v skutočnosti nefunguje je však len jedno z možných rizík a podotýkame, že to najmenšie. Podvodníci môžu vytvoriť vernú kópiu značkových smartfónov, no toto zariadenie nespĺňa bezpečnostné normy. V najlepšom prípade sa len pokazí, no v horších prípadoch môže spôsobiť požiar alebo vybuchnúť, čím spôsobí škody na majetku alebo dôjde k zraneniu.

Čaká vás cez leto dovolenka? Pozor na tieto podvody
Zdroj: Unsplash (Rachel Cook, Markus Spiske), Pixabay (Worstwanted)

Predinštalovaný malvér

Okrem toho si však môžete kúpiť aj smartfón, ktorý už má v sebe predinštalovaný malvér. Podvodníci spoliehajú, že z takto kompromitovaného zariadenia neskôr vytiahnu vaše osobné, bankové, či prihlasovacie údaje. Po získaní prístupu k vašim účtom vás podvodník môže ďalej vydierať, alebo šíriť malvér cez vaše kontakty. Ak získa prístup k bankovým údajom, môže vám vybieliť účet.

Možno sa vám podarí v malom obchode v populárnej dovolenkovej destinácii skutočne kúpiť iPhone za zlomok ceny. V tomto prípade je dosť pravdepodobné, že zariadenie bolo kradnuté. Ak pravý majiteľ zariadenia aktivuje opatrenia proti krádeži, čím vám smartfón zablokuje. Nehovoríme ani o tom, že kradnutý smartfón môže nájsť aj polícia a vy si spôsobíte zbytočné problémy.

Lacné zariadenia v zahraničných obchodoch nemusia dostávať pravidelné aktualizácie, čím sú vystavené bezpečnostným rizikám. Zastaraný softvér môžu napadnúť hackeri a dostanú sa tak ku vašim dátam. V neposlednom rade treba spomenúť aj fakt, že takéto zariadenia spravidla nemajú záruku a nulovú zákaznícku podporu. V prípade, že sa niečo stane a budete potrebovať so zariadením pomoc, tak ju nájdete len ťažko.

NBÚ vysvetľuje, že ak si chcete na dovolenke nejaké zariadenie kúpiť, zvoľte radšej autorizované predajne. Lacnejšie tam možno smartfón alebo tablet síce nenájdete, no môžete mať istotu, že vám bude fungovať tak ako má. Ak by sa predsa niečo pokazilo, stále sa môžete na predajcu obrátiť a dostať pomoc alebo náhradu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre