NBÚ predikuje, ako sa tento rok zmenia kybernetické útoky na Slovákov. Na toto sa pripravte, čaká nás náročný rok!

Aké kyberhrozby môžeme očakávať v roku 2024? Národný bezpečnostný úrad predpovedá, ako by to mohlo vyzerať tento rok.

hacker bankove karty slovensko
Zdroj: Niyazz / Shutterstock.com

Sféra kyberbezpečnosti sa neustále mení a Národný bezpečnostný úrad nám prináša predpovede toho, čo by sme mohli očakávať v roku 2024.  

Podľa NBÚ bude tento rok pre sféru kyberbezpečnosti mimoriadne dôležitý. Vyplýva to aj z implementovania smernice NIS2, ktorá má pomôcť zvýšiť bezpečnosť kybernetického priestoru voči aktuálnym hrozbám nielen na Slovensku, ale aj v celej Európskej únii. V oblasti celoeurópskej bezpečnosti prispeje aj takzvaná “kybernetická solidarita”. Ide o legislatívny proces, ktorého výsledkom bude posilnenie spolupráce členských krajín EÚ v oblasti kybernetickej bezpečnosti a zlepšiť ich schopnosť reagovať na závažné bezpečnostné hrozby.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Technologický rozvoj so sebou prináša nové výzvy pre kybernetickú bezpečnosť. NBÚ napriek tomu v súčasnosti neočakáva prudkú zmenu nárastu už existujúcich hrozieb. Úrad skôr očakáva pokračovanie dlhodobých trendov, ktorými sú šírenie škodlivých kódov, útoky sociálneho inžinierstva, útoky smerujúce na zneprístupnenie služieb a zneužívanie zraniteľností,” píše NBÚ. 

Samotné typy útokov sa podľa expertov až tak výrazne nezmenia, no zmení sa spôsob, akým tieto útoky prebiehajú. Technológie ako umelá inteligencia pomáhajú nielen bežným obyvateľom, no naučili sa ich využívať aj kyberzločinci. Výsledkom sú sofistikovanejšie phishingové správy, ktoré nemajú otrasnú gramatiku, ktorou sa vyznačovali doteraz.  

Umelá inteligencia kyberzločincom pomôže

Výraznejšie zastúpenie vo sfére kyberzločinu získala aj deepfake technológia. Tá nie je sama o sebe novinkou, no vďaka schopnostiam umelej inteligencie dnes dokážeme vytvárať vernejšie a tým pádom aj nebezpečnejšie falošné obsahy, či už obrazové alebo po novom aj hlasové. Obete phishingových kampaní už nebudú až tak dobre vedieť poznať rozdiel medzi podvodnou a skutočnou komunikáciou.  

„Útokov bude viac, budú premyslenejšie. Hlavnými cieľmi budú vydieranie a obohatenie sa najmä vo virtuálnych menách. Nepôjde iba o typický ransomvér, teda škodlivý kód, ktorý obeti zašifruje súbory a útočník následne požaduje platbu výmenou za poskytnutie dešifrovacieho kľúča,“ uviedol riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Jaroslav Ďurovka. 

NBÚ zároveň neočakáva, že by sa v tomto roku nejak zásadne zmenili vzťahy medzi svetovými mocnosťami. V praxi to znamená, že motivácie hackerov s väzbami na určitý štát ostanú rovnaké ako počas minulého roka. Viaceré európske krajiny sa cez konflikt na Ukrajine stali terčom pre proruské hackerské skupiny a výnimkou nebolo ani Slovensko. Útočili však aj hackeri s väzbami na čínsku a severokórejskú vládu.  

Problémom je aj nedostatok kvalifikovaných a skúsených odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti na trhu práce. Tento nedostatok zároveň ovplyvní zavádzanie smernice NIS2 do praxe. Národný bezpečnostný úrad očakáva, že viaceré služby kybernetickej bezpečnosti bude musieť outsorcovať, pretože sami nemajú dostatočné personálne kapacity.  

S rozvojom umelej inteligencie však budeme môcť sledovať ešte nebezpečnejšie útoky. Ako už bolo spomenuté, výrazné zmeny sa neočakávajú, no môžeme len dúfať, že nás v tomto roku niečo nepríjemne neprekvapí.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre