Našli ste svoje kontaktné údaje vo vyhľadávaní Google? Najnovšie môžete požiadať o ich odstránenie

Google rozširuje možnosti pri podaní žiadosti o odstránenie osobných údajov z vyhľadávania. Z internetu ich ale automaticky nedostanete.

Vyhladavac Google_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Narazili ste niekedy pri prehľadávaní internetu na vaše osobné údaje bez toho, že by ste ich komukoľvek poskytovali? Zneužitie osobných údajov netreba brať v dnešnej dobe na ľahkú váhu. Ak nemáte poňatia, ako by sa vaše osobné údaje mohli dostať na určitú webovú lokalitu, určite zbystrite pozornosť. Spoločnosť Google totižto predstavila novú, rozšírenú žiadosť o odstránenie údajov vyhľadávania Google. Jej využitie práve v takomto prípade tak môžete určite zvážiť.

Formy zneužitia osobných údajov neustále napredujú

Vo vyhľadávaní Google existuje už dlhú dobu súbor pravidiel, ktoré ľudom umožňujú požiadať o odstránenie určitého obsahu z vyhľadávania. Ide najmä o mimoriadne citlivý obsah, ktorý môže v prípade zverejnenia danej osobe priamo ublížiť. Internetové hrozby však prechádzajú neustálym vývojom, čo sa odráža aj na stále nových metódach, ako zneužiť citlivé údaje nájdené na internete. Práve preto sa spoločnosť rozhodla pre zavedenie ďalších rozšírených pravidiel, ktoré výrazne zväčšujú možnosti dotknutých osôb pri ochrane svojho súkromia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možnosti boli doteraz značne okresané

Doposiaľ mohli dotknuté osoby požiadať o odstránenie citlivých informácií z vyhľadávania iba v určitých prípadoch. Išlo najmä o prípady doxxingu (pozn. redakcie: v prípade, že boli údaje zverejnené napríklad po ich ukradnutí hackermi a pod.) alebo v prípade zverejnenia bankových účtov a platobných kariet.

„Dostupnosť osobných kontaktných informácií online môže byť znepokojujúca – a môžu sa použiť škodlivými spôsobmi vrátane nechceného priameho kontaktu alebo dokonca fyzického ublíženia,“ uvádza spoločnosť vo svojom blogu.

Aktualizované pravidlá sú však omnoho univerzálnejšie a ešte viac ochraňujú súkromie dotknutých osôb. Žiadosť o odstránenie informácií z vyhľadávania totižto môžete najnovšie podať aj v prípade, že sa vo výsledkoch vyhľadávania ocitli aj omnoho menej citlivé údaje. Ide napríklad o kontaktné informácie ako telefónne číslo, e-mailová adresa alebo fyzická adresa. O odstránenie informácií môžete žiadať aj v prípade, že by zverejnené údaje mohli predstavovať riziko krádeže identity. Na mysli tak máme napríklad prihlasovacie údaje do rôznych platforiem či služieb.

ziadost o odstranenie udajov z Google
Zdroj: Vosveteit.sk (Printscreen)

Ku odstráneniu výsledkov z vyhľadávania nedôjde automaticky

Pochopiteľne, odstraňovanie osobných údajov z vyhľadávania bude mať aj svoje prísne pravidlá a zrejme bude podliehať aj fyzickej kontrole. Pre odstránením totižto prejde daná webová lokalita preverením obsahu, aby sa predišlo prípadným nezrovnalostiam. Žiadosť totižto môže byť zamietnutá napríklad v prípade, že boli údaje súčasťou novinových správ alebo boli súčasťou verejných záznamov, vládnych stránok a oficiálnych zdrojov. Taktiež treba mať na pamäti zrejme najdôležitejší fakt. Po odstránení údajov z vyhľadávania Google v žiadnom prípade nedôjde k odstráneniu obsahu z danej webovej lokality (tj. nezmažú sa z internetu). Vyhľadanie takýchto údajov tak bude výrazne sťažené, no tie budú stále dohľadateľné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre