SpravodajstvoVesmír

NASA začína s chystaním rakety SLS na štartovaciu rampu. V budúcnosti nás má dostať na Mesiac

Predražená a výrazne meškajúca raketa Space Launch System od americkej NASA sa pomaly, ale isto chystá na svoju prvú misiu Artemis I.

NASA po niekoľkoročných meškaniach s vývojom systému rakety Space Launch System, ktorá ma v budúcnosti dostať ľudí najmä na povrch Mesiaca, konečne prichádza do posledných vývojových fáz. Úplne nová raketa sa spoločne s vesmírnou loďou Orion konečne dostala na štartovaciu rampu, odkiaľ poputuje aj na svoje ďalšie misie. Ku prvému ostrému štartu by malo dôjsť už v nasledujúcich mesiacoch, informuje portál Space.com.

Návrat ľudí na Mesiac je v počiatkoch, no stále ďaleko

Úlohou masívnej rakety Space Launch System je v prvom rade úspešné dokončenie programu Artemis, ktorý je momentálne rozdelený do 3 fáz. Prvá fáza, označená ako Artemis I, by sa mala začať už v máji tohto roka. Raketa má spoločne s vesmírnou loďou Orion za cieľ obletieť Mesiac a vrátiť sa späť k Zemi. Nasledujúca misia má za cieľ podobnú „kúsok“, no už s ľudskou posádkou. Vyvrcholením má byť najočakávanejšia fáza, Artemis III. Jej cieľom bude pristáť na Mesiaci s prvou ľudskou posádkou od 70. rokov minulého storočia.

Presun rakety Space Launch System spoločne s vesmírnou loďou Orion na štartovaciu rampu je pre testy pred jej samotným spustením kľúčovou udalosťou. Raketa je už v týchto momentoch umiestnená na štartovacej rampe Pad 39B v notoricky známom Kennedyho vesmírnom stredisku na americkej Floride. Na tomto mieste prebehnú v nasledujúcich dňoch zásadné testy. Dôjde k napusteniu rakety palivom a následne aj cvičnému odpočítavaniu. Teoreticky tak dôjde k otestovaniu všetkých potrebných úkonov, ktoré je nutné vykonať pred ostrým štartom.

Ďalšie prípravy pre ostrý štart

Všetky testovacie procedúry by mali prebehnúť v nasledujúcich týždňoch, pričom po ich dokončení dôjde k zloženiu rakety zo štartovacej rampy. Následne bude opäť odvezená na miesta, kde budú pokračovať prípravy na ozajstný ostrý štart rakety SLS. Bezposádková misia Artemis I je totižto oficiálne naplánovaná už v priebehu mája tohto roka, čiže za necelé dva mesiace. Misia by mala trvať 26 dní, kým sa vráti z púte Zem – Mesiac – Zem.

Misie s ľudskou posádkou až o pár rokov

Štart nasledujúcich misií tak logicky záleží od úspešnosti prvej misie z programu Artemis. Už dnes je však jasné, že pôvodné plány s ľudskou posádkou výrazne meškajú. Misia Artemis II sa podľa všetkého neuskutoční skôr ako v roku 2024. K definitívnemu návratu ľudí na Mesiac tak v prípade misie Artemis III dôjde najskôr v roku 2025.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close