NASA vyhodila svojho šéfa pre lety ľudskej posádky do vesmíru. Odchytila si ho spoločnosť SpaceX

Americká NASA vyhodila šéfa pre lety ľudskej posádky do vesmíru, ktorého si okamžite odchytila spoločnosť vedená Elonom Muskom, SpaceX

NASA
Zdroj: flickr.com

William Gerstenmaier strávil s NASA viac ako štyridsať rokov, pričom na  na pozícii šéfa ľudských letov do vesmíru je od roku 2005 a v júli 2019 ho hlava americkej vesmírnej agentúry vyhodila, lebo nemal dostatočný progres v tom, ako dostať ľudí späť na Mesiac. V utorok informovala televízia CNBC o tom, že Gerstenmaier začal pracovať pre inú spoločnosť a to SpaceX, vedenú Elonom Muskom.

Hovorca SpaceX informáciu potvrdil. Hovorí, že Gerstenmaier pracuje pre spoločnosť ako konzultant pre inžiniersky tím. Podľa spoľahlivých zdrojov televízie sa zodpovedá priamo viceprezidentovi pre záruku úspechov misií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zo strany SpaceX sa jednalo o samozrejmý krok. Je ťažké prehliadať úspechy Gerstenmaiera. Po dobu desiatich rokov viedol program vesmírnych raketoplánov NASA, Medzinárodnú vesmírnu stanicu, komerčné lety a rôzne prieskumné programy. Spoločnosti tak zvyšuje štatút bezpečnosti.

„Každý ho poznal ako technicky zdatnú osobu, ktorá svoje rozhodnutia vykonávala na základe dobre odôvodnených argumentov,“ vyjadril sa na adresu Gerstenaiera terajší šéf ľudských letov, Wayne Hale.

Zdroje taktiež hovoria, že vyhodenie dlhoročného experta otriaslo niektorými partnermi americkej NASA. Hodinu po odvysielaní správy od CNBC mu šéf ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos, Dmitry Rogozin, pogratuloval a zaželal úspechy v novej práci.

Ako súčasť komerčného programu americkej NASA, strávila SpaceX posledné roky stavbou modulu Crew Dragon, ktorý má prevážať amerických astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Prvý let s posádkou je naplánovaný na 7. mája. Pre spoločnosť je teda veľkým prínosom mať na palube jedného z najväčších expertov na prepravu ľudí do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre