Naša planéta je v kritickom stave: Len 3% povrchu sa považujú za ekologicky nedotknuté

Nová práca priniesla oveľa vážnejšie výsledky, než predchádzajúce výskumy.

Voda na Zemu
Zdroj: Pixabay.com (PIRO4D)

Nový znepokojivý výskum tvrdí, že na Zemi sú len 3% pôdy, ktoré sa považujú za ekologicky nedotknuté. Znamená to, že len v týchto regiónoch môžeme nájsť pôvodné populácie živočíšnych druhov, píše portál Gizmodo.

Je to zároveň oveľa pesimistickejšia predpoveď, než hovorili predchádzajúce výskumy. V nich sa uvádzalo, že nedotknutých je od 20% do 40% našej planéty. Problém predchádzajúcich výskumov bol v tom, že svoju prácu zakladali na satelitných obrazoch, ktoré nedokázali ukázať, čo sa deje na povrchu planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Práca v teréne nám ukázala, že sú živočíšne druhy, ktoré vymizli z týchto nedotknutých regiónov. Ide predovšetkým o veľké a stredné mäsožravce a veľké a stredné bylinožravce,“ vyjadril sa Andrew Plumptre, ktorý novú štúdiu vedie.

Tvrdí, že za vymiznutie určitých živočíšnych druhov môžu ľudia, ktorí tieto zvieratá lovia, alebo sa do týchto oblastí dostal nový invazívny druh, napríklad psy a mačky. Okrem vzdušných záberov sa vedci, pracujúci na štúdii, pozreli aj na mapy ktoré ukazujú, ako ľudia ničia ekosystémy a mapy, ktoré ukazujú oblasti, kde majú živočíšne druhy príliš malé zastúpenie na vytvorenie zdravého ekosystému.

Kritický stav

Tím vedcov sa riadil pomocou troch kritérií, ktorými hodnotili nedotknutosť určitého prostredia. V prvom rade sa pozreli na to aký vplyv mohla mať ľudská činnosť na dané prostredie, potom sa pozreli na to, koľko pôvodných živočíšnych druhov zmizlo z daného regiónu a následne sa pozreli na to, v ktorých oblastiach si môžu živočíšne druhy plniť svoje ekologické úlohy. Výsledky poukázali na to, že pozemské ekosystémy nie sú v dobrom stave.

„Výsledky nášho výskumu ukázali, že 97% zemského povrchu bolo poškodených buď lovom, priemyslom, alebo inými dopadmi,“ vysvetľuje Plumptre.

Nepoškodené ekosystémy sa podľa výskumu nachádzajú v Kongu, Tanzánii, Amazonskom dažďovom pralese, Sibíri a v Čile. Výsledky sú zarážajúce, no tím vedcov tvrdí, že existuje šanca na nápravu. Zistilo sa, že hlavným problémom v inak nedotknutých regiónoch je vymiznutie určitých živočíšnych druhov. Niektoré druhy vyhynuli úplne, no iné žijú v odlišných častiach sveta. Ak by sa nám podarilo preniesť tieto druhy späť do poškodených oblastí, mohli by sme na Zemi mať až 20% ekologicky nedotknutých regiónov.

Podľa autorov existuje šesť oblastí, kde by znovuuvedenie živočíšnych druhov do ekosystému mohlo pomôcť. Týmito oblasťami sú: východné Rusko, severná Kanada, Aljaška, Sahara, Amazonský dažďový prales, Kongo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre