SpravodajstvoVeda a výskum

NASA hovorí, že všetko ide zatiaľ ako má. Dron Ingenuity v atmosfére Marsu vzlietne 14. apríla. Tu to môžete sledovať!

Živý prenos z tohto historicky prvého kontrolovaného letu v atmosfére inej planéty, si môžete pozrieť pomocou YouTube kanálu americkej NASA, ktorý nájdete nižšie.

Pozn. redakcie: let bol nakoniec presunutý na 19. apríla.

Dron Ingenuity v posledných dňoch zapĺňa plátky viacerých médií. Dôvodom je, že ide o lietajúci objekt, s ktorým sa pokúsime, ako ľudia, o prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty, ako je Zem. Pôvodne sa mal konať 12. apríla, nakoniec však NASA ohlásila problémy, ktoré odsunuli tento let na 14. apríla. Dôvodom posunutia letu bol test, kedy sa sekvencia príkazov ovládajúca test skončila skôr kvôli vypršaniu platnosti časovača „watchdog“. Stalo sa tak pri pokuse o prechod letového počítača z režimu „Pred letom“ do režimu „Let“. V každom prípade, zatiaľ všetko vyzerá v poriadku, a let by sa mal uskutočniť už zajtra. Informovala o tom americká NASA prostredníctvom svojho Twitter profilu len niekoľko hodín dozadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká NASA na svojich stránkach ďalej píše, že doposiaľ zvládla 2 zo 4 základných úloh, ktoré predchádzajú samotnému pokusu o ostrý let. V prvom prípade diagnostikovali problém a našli riešenie, ďalej sa im podarilo tento problém overiť a úspešne nahrať do drona nový software. V súčasnosti aktualizujú ovládače, ktoré sa starajú o priebeh letu. Následne bude prebiehať fáza spustenia softwaru a prepnutia drona do letového režimu.

Ak sa podarí americkej NASA splniť všetky míľniky vyššie, tak dron bude pripravený na prvý kontrolovaný let v atmosfére inej planéty. Samotný let pritom bude trvať približne 30 sekúnd a počas neho, dron vzlietne približne do výške 2 metrov. Hoci sa to môže zdať ako jednoduchá úloha, tak opak je pravdou. Dôvodom je hustota atmosféry planéty, ktorá v porovnaní  s pozemskou, má hustotu len na úrovni 1%. Inými slovami, ide o technicky náročnú úlohu, ale nie nemožnú.

Kde budete môcť sledovať let drona?

Samotný let drona Ingenuity budete môcť sledovať prostredníctvom oficiálneho YouTube kanálu americkej NASA (NASA Live: Official Stream of NASA TV), alebo prostredníctvom vloženého videa nižšie. Len pre zaujímavosť, let ktorý uvidíte, v skutočnosti nebude živým prenosom, ale pôjde o video zo záznamu. Dôvodom je, že signál z Marsu musí prekonať približne 278-miliónov kilometrov, kým k nám dorazí. V praxi to bude znamenať, že budete sledovať let drona v približne 12-minútovom oneskorení. 

Ak sa pýtate na čas, kedy odštartuje historicky prvý kontrolovaný samotný let v atmosfére inej planéty, tak aktuálne čakáme na aktualizáciu harmonogramu zo strany NASA (dostupná je online). K času publikovania článku, nebol presný čas štartu zverejneným. V každom prípade, článok budeme priebežne aktualizovať. Pôvodne plánovaný let, sa mal uskutočniť o 9:30 ráno nášho času. Možno tak predpokladať, že sa odohrá v približne rovnakom čase.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close