Naša galaxia, Mliečna dráha, si práve „pochutnáva“ na dvojici trpasličích galaxií

Pozorovania zároveň dali vedcom možnosť vyriešiť 50-rokov starú záhadu

Mliečna dráha
Zdroj: NASA

Masívne galaxie, akou je napríklad aj naša Mliečna dráha, získavajú hmotu požieraním menších galaxií. Nimi sú Veľký a Malý magellanov mrak, trpasličie galaxie, ktoré sú gravitačne pripojené k Mliečnej dráhe.

Oba mraky majú nepravidelný tvar, ktorý je narušený gravitáciou našej galaxie. Astronómovia si myslia, že Mliečna dráha sa práve nachádza v procese „absorbovania“ oboch trpasličích galaxií. Momentálne si naša galaxia pochutnáva na obale galaxie, ktorú tvorí horúci plyn. Počas tohto procesu sa vytvoril fenomén, ktorý vedci nazvali Magellanov prúd. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento objav zároveň pomáha vyriešiť viac ako 50 rokov starú záhadu: Prečo je Magellanov prúd tak veľký? Magellanove mraky obiehajú okolo Mliečnej dráhy už niekoľko miliárd rokov. Tento obeh pomohol k vzniku Magellanovho prúdu, ktorý sa naťahuje medzi našou galaxiou a Magellanovými oblakmi.

Mliečna dráha
Magellanove oblaky a prúd. Zdroj: NASA, ESA, A. Fox (STScI), D. Nidever et al., NRAO/AUI/NSF and A. Mellinger, Leiden-Argentine-Bonn (LAB) Survey, Parkes Observatory, Westerbork Observatory, Arecibo Observatory, and A. Feild (STScI)

50-ročná záhada

Ide o prúd plynu vo vysokých rýchlostiach, ktorý sa ťahá cez celú oblohu. Po prvýkrát bol pozorovaný v roku 1965 a vtedy si vedci vôbec neuvedomili, že prúd má nejakú spojitosť s Magellanovými oblakmi. Otázkou však ostávalo, ako je možné, že je prúd taký masívny. Vo svojich útrobách totiž ukrýva hmotu, ktorá sa rovná miliarde našich Sĺnk.

„Existujúce modely, popisujúce vznik Magellanovho prúdu sú zastaralé, pretože nevedia vysvetliť jeho hmotnosť,“ hovorí Scott Lucchini, z UW-Madison physics epartment.

Staršie modely predpokladali, že plyn prichádza z Malého Magellanovho oblaku, pretože ten nemal dostatok gravitácie na to, aby si plyn dokázal udržať. Išlo o pomerne populárnu teóriu, ktorá dokázala predpovedať tvar a veľkosť Magellanovho prúdu. Nedokázali však správne vyriešiť problém hmoty, ktorá sa v prúde nachádzala. Zároveň nedokázali vysvetliť, prečo sa v prúde nachádzal plyn z oboch oblakov.

Riešením však bolo galaktické halo, alebo plynový obal, okolo galaxie. O existencii tejto oblasti vedia vedci už niekoľko rokov. Naša Mliečna dráha má halo, ktoré sa tiahne ďaleko do vesmírneho priestoru. Vedci si spočiatku neuvedomili, že Magellanove oblaky sú dostatočne veľké na to, aby mali svoje vlastné galaktické halo. Vedci teraz budú pozorovať oba Magellanove oblaky. Skúmať budú základné charakteristiky galaktického hala a v prípade potvrdenia objavu sa konečne vyrieši 50-rokov stará záhada.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre