Náramky či chytré hodinky sú rovnakou liahňou baktérií ako obrazovky smartfónov. Tento materiál je na tom najhoršie!

Okrem obrazoviek smartfónov nájdeme množstvo baktérií aj na náramkoch. Ako sa ich vieme zbaviť?

Aj náramky sú miestom, kde nájdeme rôzne baktérie
Zdroj: Unsplash (Domino, CDC), Wikimedia (Yutaka Tsutsumi - Free Use), Úprava: Vosveteit.sk

Ani nie pred dvoma týždňami sme informovali o štúdii, ktorá sa hlbšie pozrela na tvrdenie, že na displeji smartfónu môžeme nájsť viac baktérií ako na toaletnej doske.

Štúdia viac-menej potvrdila pravdivosť senzačného titulku „Váš mobil je 10-krát špinavší ako záchodová doska“, ktorý obletel svet koncom minulého leta. Zároveň však vedci „upokojili“, že situácia nie je taká kritická, ako sa môže zdať. Nie všetky baktérie sú totiž patogénne, teda roznášajú choroby. Upokojiť alebo neupokojiť nás mal aj fakt, že všetky baktérie na displeji smartfónu aj tak máme už na rukách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z Florida Atlantic University sa v novej štúdii pozreli na ďalší bežný predmet, ktorý nosíme na sebe, reč je o rôznych náramkoch či chytrých hodinkách. Či už máme na mysli štýlové módne doplnky alebo praktické remienky pre hodinky alebo smart náramky, mnohí nosíme na ruke nejaké zariadenie. V rámci štúdie sa pozreli vedci lepšie na plastové, gumené, látkové, kožené a kovové náramky a remienky a zisťovali koľko baktérií sa na nich nachádza. Zároveň sa pozreli na to, ako funguje niekoľko bežných dezinfekčných prostriedkov.

Výsledky štúdie naznačujú, že ak chceme na ruke nosiť hodinky alebo náramok, mali by sme siahnuť po striebre alebo zlate. Až 95% testovaných náramkov bolo kontaminovaných, no gumené a plastové náramky mali na sebe oveľa väčší počet baktérií. Kovové náramky mali baktérií menej, pričom zlato a striebro ich malo buď veľmi málo alebo nemalo žiadne.

„Plast a guma sa považuje za statický a pórovitý materiál, ktorý je priam ideálny pre rast baktérií,“ vysvetľuje Nwadiuto Esiobu, jeden z autorov štúdie.

Jedným z najdôležitejších faktorov pre množstvo baktérií bola textúra náramku a úroveň hygieny človeka v čase odobratia vzorky. Výskumníci našli na náramkoch typické kožné baktérie Staphylococcus a Pseudomonas. Zároveň objavili aj črevné baktérie, obzvlášť E. coli. Baktérie z rodu Staphylococcus našli na 85% skúmaných náramkov, Pseudomonas na 30% a E. coli na 60% skúmaných náramkov.

Ľudia chodiaci pravidelne do posilňovne nájdu na svojich náramkoch najväčší výskyt stafylokokov. Autori v tomto smere upozorňujú na potrebu dezinfekcie náramkov, obzvlášť ak sa venujeme fyzicky náročným aktivitám.

„Množstvo baktérií a počet objavených druhov nám ukazuje potrebu pravidelnej dezinfekcie aj takýchto povrchov. Aj pri nižšom počte patogénnych baktérií môžu spôsobiť problémy. Rizikové sú najmä pre ľudí so zhoršeným imunitným systémom,“ tvrdí Esiobu.

bakteria
Zdroj: Kateryna Kon / Shutterstock.com

Dezinfekcia náramkov

Štúdia preukázala, že ošetrenie náramkov dezinfekčným sprejom alebo 70% etanolom možno považovať za mimoriadne efektívny spôsob ochrany pred baktériami. Vedci zistili, že po dezinfekcii týmito prostriedkami sa vyhubilo 99.99% baktérií už za 30 sekúnd. Vedci zároveň upozorňujú, že odlišné dezinfekčné prípravky hubia baktérie odlišným spôsobom, a to na základe aktívnych zložiek. Efektívnosť týchto látok sa vo všetkých prípadoch výrazne zvýši po dvoch minútach v porovnaní s 30 sekundami pôsobenia. Autori zároveň dodávajú, že podobný výskum by bol vhodný aj pri iných bežne používaných predmetoch, napríklad slúchadlách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre