SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Naozaj hrozí Zemi tento rok zrážka s ničivým asteroidom? NASA sa vyjadrila k panike okolo objektu 2007 FT3

Nedávno sa internetom a médiami prehnala správa o možnej kolízii s ničivým asteroidom. Čo je na tom pravdy?

Nie je to tak dávno čo sa internetom a rôznymi spravodajskými kanálmi prehnala správa o “stratenom asteroide”, ktorý by sa mal tento rok zraziť s našou planétou. Je však na týchto správach kúsok pravdy?  

Ako informuje portál IFL Science, týmto strateným asteroidom má byť objekt s označením 2007 FT3. Ak by sa predsa len zrazil s našou planétou, počas nárazu by sa uvoľnila energia rovná 2,6-miliardám ton TNT a NASA údajne tento asteroid sledovala, až kým im nezmizol z prístrojov. Ak by sa najhorší scenár vyplnil, tento asteroid by sa mohol 5. októbra tohto roku zraziť so Zemou. Netreba nikomu určite zvlášť vysvetľovať, že stret s takýmto asteroidom, by nebol ničím príjemným.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V týchto tvrdeniach sa ukrýva viac pravdy, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Asteroid 2007 FT3 je skutočným asteroidom, ktorý si americká vesmírna agentúra po prvýkrát všimla v roku 2007. Pravdou je aj to, že sa nachádza v tabuľke rizikových objektov, ktoré by sa potenciálne mohli so Zemou zraziť. Zároveň sa tento asteroid vedcom stratil.  

Objekt 2007 FT3 výskumníci pozorovali len niečo cez jeden deň, než im zmizol z dohľadu. Asteroid má priemer 314 metrov a stal sa príliš tmavým na to, aby ho dokázali naše observatóriá sledovať. Astronómovia však dokázali jeho dráhu zaznamenať až v 14 rôznych bodoch, čo im umožnilo vypočítať jeho obežnú dráhu.  

Americká NASA zistila, že asteroid má až 89 potenciálnych momentov, kedy sa môže zraziť s našou planétou. Jeden z nich je práve 5. októbra 2024. Odborníci však vysvetľujú, že tento údaj len znie alarmujúco, no v skutočnosti nie je. Jeden z týchto potenciálnych stretov nastal v roku 2019 a teraz už s istotou vieme, že nás asteroid minul.  Len pre zaujímavosť, šanca, že by objekt 2007 FT3 zasiahol Zem, je len jedna ku 11,5 milióna. Inými slovami, ide o veľmi nepravdepodobný scenár, že by sa tak stalo. Môžeme tak kľudne spávat.

Riziko vôbec nie je také veľké, ako sa môže zdať

Vesmírna agentúra s obzvlášť veľkou pozornosťou monitoruje asteroidy v blízkosti Zeme, ktoré sú väčšie ako 140 metrov. Takéto objekty by totiž mohli spôsobiť škody obrovských rozmerov, ak by sa s našou planétou zrazili. V prípade týchto objektov výskumníci dokázali predpovedať ich obežné dráhy až sto rokov do budúcnosti.  

“Žiaden známy asteroid väčší ako 140 metrov nemá v najbližších 100 rokoch výraznú šancu kolízie so Zemou,” informuje NASA.  

Keď sa správy o kolízii s asteroidom 2007 FT3 začali šíriť, NASA sa k situácii vyjadrila opäť. Stále tvrdí, že nasledujúce storočie nám nehrozí žiadna kolízia s veľkým asteroidom. Vesmírna agentúra však stále starostlivo monitoruje oblohu a pátra po nových asteroidoch, ktoré by nám v budúcnosti mohli spôsobiť problémy. Potenciálne rizikové asteroidy (aj keď je šanca kolízie minimálna) sú starostlivo sledované.  

Čím väčší asteroidy, tým sa sleduje jednoduchšie. Za blízke prelety považujú experti každý prelet asteroidu, ktorý sa k Zemi dostane na vzdialenosť menšiu ako 48-miliónov km. Väčšie objekty sa nám sledujú jednoduchšie, čo znamená, že astronómovia poznajú ich obežné dráhy na desaťročia až storočia dopredu.  

Keď sa objekt 2007 FT3 objaví opäť, odborníci sa môžu dozvedieť viac o jeho obežnej dráhe. Tieto nové dáta ho pokojne môžu vyradiť zo zoznamu rizikových objektov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close