Najväčšia záhada v dejinách Sovietskeho zväzu dostala nové vysvetlenie

Čo sa stalo so skupinkou Ďatlovovej výpravy?

Ďatlovova výprava
Zdroj: YouTube(AtlasObscura)

Vedci údajne prišli na riešenie jednej z najväčších záhad v ruských dejinách. Ide o smrť deviatich ľudí počas Ďatlovovej výpravy, ktorá sa odohrala v roku 1959, píše Science Alert.

Išlo o incident, vďaka ktorému vzniklo obrovské množstvo konšpiračných teórií, ktoré zahŕňajú Yetiho, mimozemšťanov, alebo sovietske experimenty so superzbraňami. Vznikla aj filmová adaptácia, ktorá prikladá vinu teleportujúcim sa mutantom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci však odmietajú veriť, že by za tragickou smrťou týchto ľudí mohlo niečo nadprirodzené. Uznávajú však, že nech sa na prípad pozrú z akéhokoľvek uhla pohľadu, dôkazy sú brutálne a naozaj zvláštne. Ako je možné, že deväť skúsených ľudí jednu noc z ničoho nič umrelo?

Príbeh Ďatlovovej výpravy

Keď skupina ľudí nedorazila do svojho cieľa včas, bola vyslaná záchranná jednotka, ktorá mala skupinku hľadať. Stopári našli ich stan na úpätí hory Kholat Saykhl (pozn. redakcie: v preklade Mŕtva hora). Ich stan bol rozrezaný zvnútra, akoby sa skupinka v panike snažila dostať von zo stanu a utiecť do treskúcej zimy.

„Po polnoci sa muselo stať niečo nečakané, čo prinútilo členov expedície rozrezať stan a utiecť do lesa. Museli bežať viac ako kilometer dole kopcom, bez poriadneho oblečenia a v teplotách -25 °C,“ vyjadrili sa výskumníci v novej štúdii.

Vo väčšine prípadov bolo príčinou smrti podchladenie. Niektorí však mali vážne poškodenie hrudníka či lebky. Dvom chýbali oči a jednému jazyk. Niektoré z mŕtvol boli nájdené takmer nahé a bez topánok. Existuje naozaj veľa teórií o tom, čo sa v tú noc stalo, no pravdepodobne najtriezvejšou z nich je lavína. Tá prekvapila skupinku uprostred noci a oni museli rýchlo prerezať stan a utekať ako o život. Vysvetľuje to prečo ich našli bez oblečenia, avšak táto teória nevysvetľuje záhadné zranenia.

Jedna z novších štúdii vysvetľuje, že lavína mohla naozaj byť príčinou smrti skupinky nešťastníkov. Dvojica súkromných vyšetrovateľov tvrdí, že skupinka urobila do svahu výrez, ktorý by ich chránil pred vetrom. Ten sa pomocou silných vetrov zrútil. Ďalšie simulácie sa zas snažia vysvetliť záhadné zranenia. Ukazujú, aké zranenia by človek mohol utŕžiť, ak by ležali počas lavíny na svojich lyžiach.

Verzia príbehu, ktorej sa drží nová štúdia znie nasledovne: Skupina urobila do svahu rez, ktorý by vytvoril stenu, chrániacu stan pred vetrom. Na svahu sa však tvorili nánosy snehu, k čomu prispel aj mimoriadne silný vietor, ktorý tú noc fúkal. V určitý čas sa mohla vytvoriť vo svahu prasklina, ktorá lavínu spustila. Vyšetrovatelia dodávajú, že ak by skupinka nevytvorila zárez v ľade, nič by sa pravdepodobne nestalo.

Tieto vysvetlenia však nevysvetľujú úplne všetko a samotní vyšetrovatelia tvrdia, že sa pravdepodobne nikdy nedozvieme, čo sa osudnú noc stalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre