Čo znamenajú hodiny konca a ako blízko sa nachádzame?

Každý rok vedci nastavia hodiny na príslušný čas

Hodiny konca
Zdroj: pixabay.com(FelixMittermeier)

Klimatické zmeny, globálna pandémia, ale aj hrozba jadrových zbraní. To všetko posúva dopredu takzvané hodiny konca (pozn. redakcie: Doomsday Clock). Ide o hypotetické hodiny, ktoré znamenajú koniec ľudstva, píše portál Livescience.

Hodiny konca boli vytvorené v roku 1947 a symbolizujú všetky hrozby, ktorým ľudstvo čelí. Primárne sledujú nekontrolované vedecké a technologické pokroky. Ak na hodinách odbije polnoc, ľudstvo bude čeliť globálnej katastrofe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dobrou správou je, že tento rok sa hodiny dopredu posúvať nebudú. Stále budú ukazovať čas, ktorý bol nastavený minulý rok a to je 100 sekúnd pred polnocou. Horšou správou je, že sa ľudstvo ku globálnej katastrofe nachádza najbližšie odvtedy, čo boli hodiny zavedené. Môže za to neefektívny boj s koronavírusom, malý pokrok v odstránení jadrových zbraní a neschopnosť reagovať na klimatické zmeny.

Hodiny boli zavedené skupinou Bulletin for the Atomic Scientists (pozn. redakcie: BAS). Tí tvrdia, že svet sa pokúša dostať ochorenie COVID-19 pod kontrolu, avšak celosvetová pandémia ukázala nepripravenosť niektorých krajín na podobné krízy.

„Svetové vlády sa zriekli svojich povinností, nespolupracovali a tým zlyhali v ochrane zdravia svojich občanov,“ vyjadrila sa riaditeľka BAS, Rachel Bronson.

Blízko katastrofy

Uhlíkové emisie, ktoré spôsobujú klimatické zmeny, sa na krátku dobu znížili, za čo môžeme ďakovať taktiež pandémii. Nie je však dôvod na radosť, hovorí profesorka environmentálnych štúdií, Susan Solomon. Emisie sa vrátia a pravdepodobne aj porastú, keď sa svet vráti do normálneho života.

Každý rok sa komisia BAS poradí s 13 sponzormi a spolu preskúmajú hrozby, ktoré visia nad celým svetom. Po starostlivom zvážení nastavia hodiny konca na príslušný čas. Posledné roky sa niesli v znepokojivom posune hodinových ručičiek smerom k polnoci. Zaujímavosťou je, že v roku 2018 ručičky ukazovali dve minúty do polnoci. Posledný krát, kedy boli ručičky takto blízko v roku 1953, keď vrcholilo napätie medzi USA a Sovietskym zväzom.

V roku 2019 sa ručičky nepohli, no začiatkom roka 2020 sa výrazne posunuli vpred, aby značili naozaj vážnu hrozbu – Neakceptovateľný stav svetových záležitostí, ktoré už nemôžeme ďalej odkladať. Začal sa rok 2021 a hodinky opäť stoja na mieste, stále nebezpečne blízko k polnoci – globálnej katastrofe.

„To, čo sme posledné roky vydržali nám ukazuje, že už nemôžeme plytvať časom. Budúce generácie nebudú vedieť pochopiť, ani odpustiť našu nečinnosť zoči-voči týmto hrozbám,“ vyjadrila sa držiteľka Nobelovej ceny, Ellen Johnosn Sirleaf.

Členovia BAS sa na konferencii vyjadrili, že všetky problémy, ktorým čelíme sme vytvorili my a naše spoločné úsilie ich dokáže vyriešiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre