„Najskôr priateľské rozprávanie, potom zaslanie erotických videí a nakoniec,..“ Pozor, obeťou online vydierania sa môžete stať v každom veku, hlási polícia.

Z nevinnej online konverzácie sa vykľul podvod s vydieraním. Najprv to bol rozhovor ako každý iný. Neskôr si začali vymienať intímne fotografie, potom útočník začal vydierať obeť.

scam podvod romanticky podvod vydieranie
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Polícia ČR, koláž Vosveteit.sk

Internet je priestor, ktorý nám ponúka široké možnosti, ako môžeme relaxovať. Pre mnohých je to aj miesto, prostredníctvom ktorého vieme spoznať niekoho, s kým si rozumieme. Môže ísť o priateľa, prípadne aj partnera. Pravdepodobne ste už počuli o príbehoch, kedy sa on a ona našli cez internet a teraz spolu šťastne žijú. No bohužiaľ, niekedy na internete môžete naraziť aj na podvodníkov, ktorých jediný cieľ je získať na váš úkor prospech. Hovoríme konkrétne o romantických podvodoch, s ktorými sa v posledných mesiacoch roztrhlo vrece.

Z bežného rozprávania, cez erotické fotky, až po vydieranie

Policajti zo susedného Česka najnovšie upozorňujú na niekoľko prípadov, kedy sa z priateľstva cez internet vykľul podvod.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľuje polícia, tak ženu kontaktoval pohľadaný muž cez sociálnu sieť, ktorý si s ňou písal o živote. Nejakú dobu si takto medzi sebou vypisovali pričom pribúdala „dvojzmyselná“ komunikácia. To zrejme obeti tohto podvodu lichotilo. Muž žene neskôr poslal fotografiu svojho prirodzenia, no žena na druhej strane komunikáciu zastavila, že to nie je vhodné. Samozrejme, odmietla mu poslať svoje fotografie, dlho to ale nevydržalo. Po tlaku zo strany neznámeho, no pohľadného muža, mu najprv poslala fotografie intímnych partií. Muž rovnako neváhal pri zdieľaní ďalších snímok, poslal jej dokonca fotografie celého tela vrátane tváre a podobne. To zjavne ženu utvrdilo v tom, že táto komunikácia zostane súkromnou. Aj ona neskôr poslala šteklivejšie snímky.

„Podvodník sa však túžby po nahej fotke nevzdal. Ďalšie dni žene posielal lichôtky, až do tej chvíle, než ju prinútil sa odfotiť. Staršia žena mu spočiatku poslala fotografie „iba“ intímnych miest. To sa však údajnému nápadníkovi nepáčilo. Doslova ju vyzval, aby mu natočila video aj s tvárou. Ako zaznela požiadavka, tak sa stalo a žena sa nakoniec natočila vrátane intímnych partií.“

Podvod potom ale nabral na obrátkach. Falošný nápadník poslal neskôr žene fotografiu z lôžka s príbehom, že je v nemocnici. Už vtedy začala tušiť, že sa stala obeťou podvodu. Podvodník ju následne vyzval, aby mu poslala peniaze. Samozrejme, to odmietla. Následne podvodník začal vydierať ženu, že ak mu nepošle peniaze, tak rozošle jej fotografie jej priateľom a rodine.

Nielen ženy sa nechajú nachytať, ale aj muži

Policajti hovoria aj o ďalších obdobných prípadoch a to aj v opačnom garde, kedy muža kontaktovala žena. Príbeh bol veľmi podobný. Prvé dni si písali o živote, a neskôr sa spojili cez videohovor. Žena na druhej strane mužovi začala ukazovať svoje poprsie a vyzvala muža, aby sa odhalil aj on. Po krátkej chvíli tak spravil.

„Žena mu hneď začala ukazovať svoje prsia. Do kamery nehovorila a len písala, že muža nepočuje a vyzvala ho, že aj ona chce vidieť jeho prirodzenie. Netrvalo dlho a poškodený urobil to, čo žena na druhej strane požadovala. Asi netušil, že si to nahráva a obnažené video aj s jeho tvárou môže byť použité proti nemu. Po ukončení hovoru sa opäť komunikácia obrátila. Muž dostal výhražné správy, aby jej poslal 25.000 korún, inak bude video rozoslané ako rodine, priateľom, tak všade po sociálnych sieťach.“

Policajti preto vyzývajú, aby sme dobre zvažovali všetko, čo sa rozhodneme zdieľať cez internet, aby sme to neskôr neoľutovali.

„Uvedomte si, že výmenou intímneho materiálu riskujete vydieranie, preto nikomu nič neposielajte a chráňte si svoje súkromie.“, prízvukujú muži zákona.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre