Najmenej milión používateľov WhatsAppu používa falošnú aplikáciu. Dostupnou bola aj v Google Play. Nestiahli ste si ju tiež?

Meta ženie pred súd vývojárov falošných aplikácií WhatsAppu. Tie kradli citlivé údaje z telefónov obetí a posielali im spamové správy.

WhatsApp nove podmienky_blizaci sa termin
Zdroj: Vosveteit, WhatsApp logo

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor obetí. Len nedávno sme napríklad upozorňovali na podvodné SMS správy, ktorých cieľom je získanie platobných informácií z bankových kariet. A hoci tento typ podvodu je čoraz častejším, tak nie je jediným.

Najnovšie sa do pozornosti širokej verejnosti dostáva ďalší a nemenej nebezpečný podvod. Ide o podvodné aplikácie služby WhatsApp, ktoré boli dostupné aj v obchode Play, upozorňuje bleepingcomputer.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viac ako milión unesených účtov

Portál konkrétne upozorňuje na súdnu žalobu spoločnosti Meta, ktorá obvinila niekoľko čínskych spoločností, ktoré vyvinuli neoficiálne aplikácie služby WhatsApp, ktoré boli aktívne distribuované medzi používateľov najmenej od mája tohto roka.

Používatelia si ich mohli stiahnuť prostredníctvom viacerých kanálov. Išlo napríklad o obchod Google Play, APK Pure, APKSFree a ďalšie. Potom, ako si obete stiahli podvodný softvér v domnienke, že ide o oficiálnu aplikáciu, za ktorou stojí Meta, tak ich vývojári zbierali nielen citlivé dáta o používateľoch, ale zároveň im posielali i spamové správy. Podľa všetkého pristupovali aj ku kontaktom uloženým v telefóne.

Podľa obchodu Google Play, si len aplikáciu AppUpdater pre WhatsPlus stiahlo viac ako jeden milión používateľov. Will Cathcart, ktorý stojí na čele služby WhatsApp, nedávno varoval, aby si používatelia nesťahovali upravené verzie aplikácie. Ako príklad uviedol HeyMods a HeyWhatsApp.

„Tieto aplikácie sľubovali nové funkcie, ale boli len podvodom na krádež osobných informácií uložených v telefónoch ľudí. To, čo sme našli, sme zdieľali so spoločnosťou Google a spolupracovali sme s nimi v boji proti škodlivým aplikáciám.“, uviedol Cathcart.

Mnohé z týchto aplikácií dokonca využívali nielen farby WhatsAppu, ale aj logo, aby presvedčili používateľov, že ide o oficiálnu aplikáciu služby. V súčasnosti aj obchod Google Play prostredníctvom služby Play Protect upozorňuje používateľov na niektoré z falošných aplikácií.

Meta už v minulosti hlásila, že účty používateľov, ktorí využívajú alternatívne aplikácie na to, aby pristupovali k WhatsAppu, tak bude postupne blokovať. Firma ako dôvod uviedla, že pri týchto aplikáciách nie je schopná garantovať bezpečnosť ich používania. Inými slovami, vývojári alternatívnych aplikácií môžu pristupovať k správam bez toho, aby o tom používatelia vedeli. V závislosti od udelených povolení v telefóne, mohli potenciálne aj inštalovať ďalší softvér do zariadenia.

Will Cathcart z Meta ešte v júni prízvukoval, aby používatelia sťahovali aplikácie prostredníctvom oficiálnej stránky WhatsAppu, ktorá ich presmeruje do príslušného obchodu s aplikáciami.

„Ak uvidíte priateľov alebo rodinu, ktorí používajú inú formu WhatsApp, povzbuďte ich, aby používali WhatsApp iba z dôveryhodného obchodu s aplikáciami alebo z našej oficiálnej webovej stránky priamo na WhatsApp.com/dl.“, reagoval Cathcart na narastajúci problém s falošnými aplikáciami.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre