Najhoršie vymieranie akým si Zem prešla, bolo pre suchozemský život oveľa brutálnejšie: V čom sa líšil od morských tvorov?

Veľké permské vymieranie nastalo pred približne 250-miliónmi rokov a vtedy zmizlo z povrchu Zeme až 96% živočíšnych druhov.

Vymretie jedného organizmu pochovalo Zem na milióny rokov
Zdroj: Unsplash (Keith Hardy, Johannes Plenio), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred približne 250-miliónmi rokov si život na našej planéte prešiel vymieraním, ktoré vedci považujú za najväčšie vymieranie života na Zemi. Dnes je známe ako Veľké permské vymieranie a odohralo sa na prelome prvohôr a druhohôr. Predpokladá sa, že počas vymierania vymrelo 77 až 96% všetkých vodných a suchozemských druhov.

Dnes vedci vedia, že keď toto vymieranie skončilo, na Zemi nastal vek dinosaurov. Ako však toto vymieranie prebiehalo ostáva z veľkej miery záhadou. Výskumníci však stále odkrývajú nové informácie a dôležitú časť skladačky prináša štúdia, na ktorej sa podieľali vedci z Field Museum. Tí vo svojej novej práci popisujú, že zatiaľ čo Veľké permské vymieranie prebehlo rapídne v oceánoch, život na súši vymieral dlhšie, počas niekoľkých vĺn vymierania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Väčšina predpokladá, že Veľké permské vymieranie prebehlo veľmi rýchlo, kvôli rapídnemu vymieraniu morského života. Predpokladalo sa, že suchozemské tvory nasledovali rovnaký vzorec. Zistenia našej práce však poukazujú na to, že suchozemský život mohol vymierať o niečo dlhšie,“ tvrdí Pia Viglietti, vedúca výskumu.

Väčšina predchádzajúcich štúdií sa pýtala len jednu otázku: Možno vzorec suchozemského vymierania zladiť s tým, čo pozorujeme v oceánoch? Autori štúdie vysvetľujú, že v tomto prípade je odpoveď nie. Nová štúdia je prvou svojho druhu, ktorá sa na suchozemský život pozrela samostatne.

Dlhšie vymieranie, než sme predpokladali

Vedci sa typicky venujú morskému životu preto, lebo ponúka kompletnejší fosílny záznam. Vo vode totiž mŕtve živočíchy rýchlo prekryjú sedimenty, čím umožnia fosilizačný proces. Na základe fosílií morských tvorov dnes vieme, že keď Veľké permské vymieranie zasiahlo, za 100-tisíc rokov vyhladilo približne 85% vodných živočíchov.

Ako dlho proces vymierania trval na súši však nebolo zatiaľ známe. Autori novej štúdie však preskúmali 588 fosílií suchozemských tvorov, aby našli odpovede. Fosílie pochádzajú z oblasti južnej Afriky.

„Región v ktorom sme našli potrebné fosílie je absolútne nádherný a poskytol nám veľa dobrých fosílií,“ hovoria vedci.

Zo štúdie týchto fosílií výskumníci usudzujú, že vymieranie suchozemských živočíchov počas Veľkého permského vymierania mohlo trvať desaťkrát dlhšie ako vymieranie morských tvorov. Ak by sme históriu života na planéte zhrnuli do jedného roka, tak Veľké permské vymieranie vyhladilo možno až 96% morského života za „smiešnych“ 14 minút. Vymieranie suchozemských tvorov by v rámci tohto prirovnania trvalo približne dve hodiny a dvadsať minút.

Prečo sa Veľké permské vymieranie vlastne odohralo na súši pomalšie nie je vedcom úplne jasné. Predpokladá sa, že ekosystémy sa postupne narúšali, až kým sa Zem nedostala do bodu, kedy skolabovalo úplne všetko.

„V tomto prípade je to ako posledné steblo slamy, ktoré ťave nakoniec zlomí chrbát. Všetko funguje relatívne tak ako má, až do bodu kedy nie,“ vysvetľuje Viglietti.

Pochopenie toho čo sa dialo počas Veľkého permského vymierania dáva vedcom lepšiu predstavu o tom, ako po ňom dinosaury ovládli planétu a stali sa dominantným druhom na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre