Nájdeme na trhu stále smartfóny s čistým Androidom? Zdá sa, že sa pomaly vytrácajú
Smartfónov s čistým Androidom je na trhu čoraz menej a výrobcovia si dopomáhajú nadstavbami. Takýto bol príbeh programu Android One.
Ešte pred niekoľkými rokmi na trhu spôsobil šialenstvo projekt od Googlu, ktorý sa označoval ako Android One. Potenciál tohto projektu bol vysoký najmä preto, že ponúkal dlhšiu systémovú podporu a pravidelné aktualizácie priamo od Googlu. Zdá sa však, že smartfónov s čistým Androidom nájdeme na trhu čoraz menej, čo nemusí úplne každého potešiť. A aj keď tento projekt mal svoje problémy, tak si našiel aj svojich fanúšikov, ktorí na tieto smartfóny nedali dopustiť. Čo sa stalo s veľmi nádejným projektom pre operačný systém Android? Nájdeme takéto smartfóny na trhu ešte dnes? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui.
Počiatky smartfónov s čistým Androidom ešte v roku 2014
Možno sa to nezdá, no projekt Android One začínal ešte v roku 2014, kedy jeho zámerom bolo priniesť smartfóny s nízkou cenou a slabším hardvérom. Tento projekt vtedy predstavil ešte sám súčasný CEO Googlu, Sundar Pichai. Odvtedy sa tento projekt začal šíriť krajinami ako Turecko, Thajsko alebo Filipíny, kde prichádzali smartfóny s nižšou cenou, ktoré si mohla dovoliť široká populácia.
Rok 2016 však priniesol len dva modely s označením Android One, teda s čistým Androidom a všetky ostatné boli upravené kdeakou nadstavbou. Oba modely boli poháňané čipsetom Snapdragon 617 a neprinášali vysokú výbavu. Zlom však prišiel v roku 2017, kedy si okrem spoločností ako General Mobile či Sharp všimli projekt Android One aj väčšie spoločnnosti. Vtedy sa na tú dobu úspešný projekt dostal do povedomia aj ľuďom v našich končinách.
V roku 2017 prinieslo smartfóny s čistým Androidom aj čínske Xiaomi
Práve úspešná čínska spoločnosť vydávajúca smartfóny s nižšou cenou dokázala spopularizovať Android One aj u nás. Xiaomi v roku 2017 prinieslo svoj prvý model s označením ako Mi A1, ktorý sa vyznačoval práve čistým Androidom bez ich populárnej nadstavby MIUI. Spoločnosť vtedy sľubovala tri roky pravidelných aktualizácií a na tieto modely nalákala množstvo nových fanúšikov. Ani Xiaomi však neostalo toto predsavzatie prinášať smartfóny s čistým Androidom dlhú dobu.
O rok neskôr Xiaomi prinieslo na trh druhú generáciu smartfónov s označením Mi A2 a Mi A2 Lite. Rovnako šlo o úspešné modely, ktoré sme pokojne mohli zaradiť medzi smartfóny strednej triedy. Výrazný progres sme videli v roku 2019 u modelu Mi A3, ktorý získal výrazný pokrok v oblasti výbavy aj dizajnu. Vychádzal totiž z modelu vlajkovej série Mi 9 Lite, no predsa len mal menšie úpravy. Používatelia však stále túžili najmä po smartfóne s čistým Androidom, ktorým tento model bol. Xiaomi sa však rozhodlo týmto modelom projekt vo svojej réžii ukončiť a ďalšej generácie smartfónov so systémom Android bez nadstavby sme sa už nedočkali.
Neprehliadnite
Nájdeme dnes projekt Android One stále na trhu?
Smartfóny s čistým operačným systémom Android bez nadstavby mali potenciál pre ľudí, ktorí chceli pravidelné aktualizácie alebo im jednoducho čistota systému vyhovovala. Smartfóny nedisponovali žiadným zbytočným bloatware, ktorý by nám zaberal miesto v zariadení a našli sme v ňom len aplikácie od Googlu. Aj napriek tomu nebol projekt príliš úspešný a výrobcovia smartfónov sa vo veľkej miere rozhodli neprinášať ďalej takéto zariadenia.
V súčasnosti je teda jediným výrobcom (s výnimkou telefónov Pixel), ktorý stále podporuje Android One projekt, menej aktívna Nokia. Ak by sme si teda chceli kúpiť zariadenie s čistým Androidom, museli by sme siahnuť po smartfóne z ich portfólia. Tieto smartfóny však neponúkajú výkonnú výbavu a ide skôr o základné zariadenia z entry-level triedy. Projekt Android One mal teda potenciál, no v dnešnej dobe je viac-menej mŕtvy.
Vlastnili ste smartfón s čistým Androidom bez nadstavby? A kúpili by ste si taký smartfón aj dnes? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre