ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Najbližšiu bezpečnostnú aktualizáciu pre Android neodkladajte: Príde aj do už nepodporovaných smartfónov!

Ak vlastníte smartfón s niektorou z týchto verzií operaného systému, už čoskoro získate dôležitú bezpečnostnú aktualizáciu.

Bezpečnostné záplaty systému Android sú veľmi dôležité pre zabezpečenie nášho zariadenia a ochranu pred najnovšími bezpečnostnými hrozbami. Ako ste si však mohli v poslednej dobe všimnúť, bezpečnostných hrozieb prišlo medzi používateľov o niečo viac ako sme zvyknutí. Hrozby hlási ako samotný operačný systém od Googlu, tak aj ďalšie služby ako napríklad prehliadač Chrome. Vzhľadom k tejto skutočnosti tak spoločnosť Google oznamuje, že v blízkej dobe vydá významnú aktualizáciu aj pre zariadenia, ktoré nebežia na najnovšej verzii operačného systému. Októbrová záplata systému teda bude dôležitou pre viaceré zariadenia, ako informuje portál livemint.com. A nemali by ste po jej príchode zabudnúť aktualizovať aj svoj smartfón.

Ktoré verzie operačného systému Android sú zasiahnuté?

Pre začiatok by sme si mali ujasniť, ktoré verzie operačného systému Android môžu evidovať bezpečnostné hrozby. Spoločnosť Google totiž ponúkne aktualizáciu aj pre staršie modely, ktoré bežia na starších verziách systému. Takýmto spôsobom príde októbrová záplata aj do modelov, ktoré už neočakávali žiadne aktualizácie. Ak teda vlastníte smartfón, ktorý beží na systéme Android 10, Android 11, Android 12, Android 12L a Android 13, čoskoro by ste mali evidovať novú aktualizáciu. Tú by ste však v žiadnom prípade nemali odignorovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Smartfon pozor
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns), Vosveteit.sk (úprava)

Zraniteľnosť nášho smartfónu spôsobili chyby na rôznych miestach. Medzi tieto chyby zaradíme problémy v rámci súčastí ako Framework, Media Framework, Kernel, MediaTek komponenty, UNISOC komponenty, Qualcomm komponenty a ďalšie. Najnovšou bezpečnostnou záplatou plánuje Google náš smartfón opäť zabezpečiť na požadovanú úroveň. Napraviť to má práve októbrová bezpečnostná aktualizácia, ktorá príde čo najskôr do viacerých modelov.

Aj váš smartfón sa môže stretnúť s hrozbou

Spoločnosť Google so svojimi produktami ako Android, no aj ďalšími v poslednej dobe čelila väčšiemu náporu zraniteľnosti. Ako sme vás nedávno informovali, len tento rok bolo v prehliadači Chrome objavených až 303 bezpečnostných medzier, pričom od vydania prehliadača sa našlo viac ako 3000 hrozieb. Počas prvých piatich dní v októbri bol Chrome navyše jediným prehliadačom, ktorý evidoval bezpečnostné medzery. A práve kvôli nim mohol byť cieľom útočníkov aj váš smartfón.

android-malware
Zdroj: gaptech

Viacerí používatelia častokrát aktualizácie systému odkladajú. Niekto ich dokonca ignoruje úplne, čím svoj smartfón vystavuje nebezpečenstvu. V našich zariadeniach máme navyše aj množstvo osobných údajov, ktoré dopĺňajú napríklad aj bankové informácie. Z hľadiska bezpečnosti by sme teda po vydaní októbrovej záplaty systému mali aktualizáciu okamžite nainštalovať. Môžeme sa vďaka nej ochrániť pred problémami, ktoré by mohli nastať neskôr. Výhodou tejto aktualizácie je, že príde aj do starších modelov, ktoré by sa mohli stretnúť s hrozbou.

Aktualizujete svoj smartfón okamžite po tom, čo zaevidujete aktualizáciu? Alebo ich donekonečna odkladáte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close