Prehliadač, ktorý pravdepodobne používate aj vy, má najviac bezpečnostných nedostatkov!

Nový prieskum sa zameriaval na bezpečnosť internetových prehliadačov. Ktorý dopadol najlepšie a ktorý zas pohorel?

Najpopulárnejší prehliadač je zároveň aj tým najrizikovejším
Zdroj: Unsplash (Florian Olivo), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dnes dokážu internetové prehliadače ukladať celú radu informácií, od súborov cookies, cez heslá až po údaje kreditných kariet. Určite preto budete súhlasiť, že bezpečnosť by v tomto prípade mala byť na prvom mieste.

Podľa portálu Atlas VPN hackeri najviac útočia na webové prehliadače, obzvlášť ak majú medzery v zabezpečení. V rámci ich najnovšieho prieskumu zistili, že momentálne najpopulárnejší prehliadač, Google Chrome, má týchto medzier najviac. V tomto roku ich našli 303, no Chrome vedie aj v celkovom počte bezpečnostných medzier, ktorých od vydania objavili viac ako 3-tisíc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za ním sa nachádza Mozilla Firefox, no tá sa vlečie ďaleko za prehliadačom Chrome so 117 bezpečnostnými medzerami. Podľa portálu Atlas VPN je Google Chrome zároveň jediným prehliadačom, ktorému objavili nové bezpečnostné medzery v októbri, poslednom mesiaci prieskumu. Posledná aktualizácia ich však odstraňuje.

Druhým najpopulárnejším internetovým prehliadačom je Safari, ktorý len nedávno oslávil miliardu užívateľov. Bezpečnostní experti objavili len 26 bezpečnostných medzier, čo je naozaj málo. Populárnym je aj prehliadač Opera, ktorý je v tomto prípade najbezpečnejšou voľbou, nenašla sa totiž žiadna medzera a od vydania sa ich objavilo len 344.

Najpopulárnejší prehliadač je zároveň aj tým najrizikovejším
Zdroj: Atlas VPN

Či už hovoríme o Google Chrome, Microsoft Edge alebo Opere, všetky tieto prehliadače fungujú na engine Chromium. Znamená to, že bezpečnostné medzery v tomto engine môžu zasiahnuť všetky prehliadače.

Ako sa chrániť? 

Útočníci vyhľadávajú bezpečnostné medzery alebo iné slabé miesta, ktoré by následne dokázali využiť. Ak sa chcete chrániť, udržiavajte svoj internetový prehliadač aktualizovaný. Vo väčšine prípadov totiž vývojári slabé miesta rýchlo objavia a pokúsia sa ich zaplátať. S vydaním novej aktualizácie však vydávajú aj presný popis chýb, ktoré opravuje. Útočníci zvyknú tieto záznamy študovať a ktokoľvek na staršej verzii prehliadača sa stáva ľahkým cieľom.

Do prehliadačov si môžete nainštalovať aj rôzne pluginy od výmyslu sveta. V tomto prípade sa však odporúča opatrnosť. Samotné pluginy môžu mať svoje vlastné slabiny, alebo môže ísť o škodlivý softvér, cez ktorý sa útočník dostane do vášho zariadenia. Inštalujte si iba tie pluginy, ktoré pochádzajú z dôveryhodného zdroja.

Phishing je ďalšou obľúbenou metódou, pomocou ktorej sa hackeri pokúšajú dostať k vašim dátam. Podstatou phishingu je to, že útočníkovi osobné informácie poskytnete sami. Ak sa nechcete stať obeťou, odporúča sa veľká opatrnosť, hlavne čo sa týka mailov od neznámych osôb. Ak sa niečo tvári oficiálne, no všimnete si množstvo gramatických chýb, na mail nereagujte a v žiadnom prípade nekliknite na odkaz, ktorý sa môže v správe nachádzať. Neodporúča sa ani otvárať prílohy dokým sa nepresvedčíte, že vám správa prišla z legitímneho zdroja.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre