Najbližšia čierna diera sa od Zeme nachádza len tisíc svetelných rokov. Predstavuje pre nás hrozbu?

V súhvezdí Ďalekohľad sa nachádza hviezdna sústava, v ktorej sa nachádza čierna diera, ktorá je len kúsok od našej Slnečnej sústavy

čierna diera
Zdroj: NASA

V súhvezdí Ďalekohľad sa nachádza hviezdna sústava, o ktorej si vedci dlho mysleli, že je to iba jednoduchá sústava dvoch hviezd. Pozorovaním jednej hviezdy však zistili, že sa pohybuje až neprirodzene rýchlo a tým pádom musí existovať objekt, ktorý by hviezdu neustále zrýchľoval. Krátko na to zistili, že sa v sústave nachádza čierna diera, ktorá sa nachádza len „kúsok“ od našej Slnečnej sústavy.

Čierna diera
Zdroj: Wikipedia

Tisíc svetelných rokov sa môže javiť ako ohromná vzdialenosť, no v kozmickom merítku je to naozaj kúsok. Hovorí sa vo videu používateľa Destiny, ktoré máte možnosť vidieť nižšie. Pre porovnanie, supermasívna čierna diera uprostred našej galaxie, Sagittarius A*, sa od Zeme nachádza 25-tisíc svetelných rokov. Hviezdna sústava HR 6819 je tak blízko, že ju môžete vidieť voľným okom, z južnej pologule, počas jasnej noci.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neviditeľná hrozba?

Európskym astronómom sa podarilo odhadnúť hmotnosť čiernej diery uprostred sústavy HR 6819, ktorá sa rovná približne 4.2-násobku hmotnosti Slnka. Jej hmotnosť zistili pozorovaním dvoch hviezd, ktoré okolo čiernej diery obiehali. Čierna diera sa radí do kategórie hviezdnych čiernych dier, ktoré vznikli kolapsom hviezdy, na konci svojho životného cyklu. Konkrétne táto čierna diera by mala mať v priemere okolo 40 km.

Našťastie táto čierna diera pre nás nepredstavuje žiadnu hrozbu. Ukázalo sa, že ide o jednu z prvých čiernych dier, ktoré neničia svoje okolie, tým pádom sa javia kompletne čierne. Keď totiž čierna diera požiera hmotu, vytvorí sa okolo nej prstenec horúcej hmoty, ktorý sa nazýva akrečný disk. Vedci teoretizovali, že pomocou akrečného disku a tieňa čiernej diery, ktorý vznikne uprostred neho, by sa dala čierna diera zachytiť. Ich snahy priniesli výsledok až v roku 2019. Kedy sa podarilo projektu Event Horizon Telescope zachytiť supermasívnu čiernu dieru v galaxii Messier 87.

Táto čierna diera má hmotnosť až 6.5 miliardy Sĺnk a priemer okolo 38 miliárd km. Od nás sa nachádza 53.5 miliónov svetelných rokov a môže ísť o jednu z najväčších čiernych dier v okolí našej galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre