Nahneval vás niekto? Tento trik vás zbaví hnevu takmer úplne, tvrdia vedci

Účinok tejto metódy prekvapil aj samotných autorov výskumu. Funguje lepšie, než čakali.

Tento trik vás takmer úplne zbaví hnevu.
Zdroj: Unsplash (Yogendra Singh)

Určite už každý raz zažil “deň blbec”, kedy sa pokazilo aj to, čo sa nemohlo nijak pokaziť. Keď sa nám nič nedarí, častokrát pociťujeme hnev alebo frustráciu, no výskumníci z Nagoya University objavili liek na tieto pocity. 

Ako dokazujú vo svojom novom výskume, ak cítime negatívne emócie, skutočne pomáha, ak si ich spíšete na kus papiera a ten následne roztrháte, skartujete alebo jednoducho vyhodíte. Vedci priznávajú, že sú ohromení tým, ako táto metóda funguje.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Očakávali sme, že táto praktika pomôže do istej miery s hnevom, no ostali sme zaskočení tým, že hnev potlačila takmer úplne,” vysvetľuje vedúci výskumu, Nobuyuki Kawai.  

S hnevom sa môžeme stretnúť doma, v práci alebo prakticky kdekoľvek inde a jeho kontrolovanie a správne ventilovanie nás môže častokrát zachrániť pred tým, aby sme urobili niečo, čo budeme neskôr ľutovať. Dnes poznáme veľa metód na vysporiadanie sa s hnevom, no drvivá väčšina nemá za sebou vedecké výskumy, ktoré by potvrdili, či naozaj fungujú aj v praxi.  

Funguje to lepšie, než ktokoľvek čakal

Nová práca je výsledkom niekoľkých rokov výskumov a stavia na tom, ako nám interakcia s objektmi môže pomôcť kontrolovať náladu. V rámci tejto štúdie vedci dali dobrovoľníkom úlohu. Najprv mali napísať svoj krátky názor na niektorý z dôležitých sociálnych problémov. Jedným z nich bol napríklad názor o tom, či by malo byť fajčenie na verejnosti zakázané. Následne ich názor vyhodnotil jeden z doktorandov univerzity.

Čo však dobrovoľníci nevedeli je to, že doktorand bol vopred “nastražený”. Nech dobrovoľníci napísali čokoľvek, doktorand ich ohodnotil najnižšou známkou za všeobecnú inteligenciu, logiku, priateľskosť, záujem a racionalitu. Aby toho nebolo málo, bez ohľadu na text doktorand napísal pod hodnotenie provokačnú vetu: “Nedokážem uveriť, že vzdelaná osoba takto rozmýšľa. Dúfam, že sa tento človek niečo na univerzite naučí.” 

Keď dostali dobrovoľníci späť svoj papier s hodnotením, výskumníci ich požiadali, aby napísali svoje myšlienky o hodnotení na papier, pričom sa mali sústrediť na to, čo sa dotklo ich emócií. Následne jedna skupina papier so svojim vyjadrením mala zahodiť alebo si ho mohla nechať. Druhá skupina mohla papier zničiť v skartovačke alebo ho vložiť do plastovej krabice.  

Následne študenti hodnotili svoje pocity hnevu po urážke a následne po zahodení, zničení alebo ponechaní papiera so svojimi emóciami. Tu sa ukázalo, že emócie jedincov, ktorí zahodili alebo zničili papier sa vrátili takmer do úplného normálu. Ak si dobrovoľníci papier nechali, ich hnev voči hodnoteniu ostal viac-menej nezmenený.  

Autori štúdie veria, že táto metóda vysporiadania sa s hnevom môže pomôcť hlavne v práci alebo podnikaní. Väčšina z nás si už určite prešla tým, že ich nadriadený, kolega alebo klient niečím poriadne nasrdil. Ak nevieme, ako si s hnevom a frustráciou poradiť, mimoriadne efektívne je napísať svoje pocity na papier a ten následne vyhodiť do koša alebo zničiť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre