SpravodajstvoTechnológieVeda a výskum

Nabíjaniu cez kábel by mohlo čoskoro odzvodniť! Vedci z MIT vyvinuli technológiu, ktorá transformuje WiFi na elektrickú energiu

Nabíjaniu cez kábel bude už koniec! Čoskoro budeme nabíjať smartfóny prostredníctvom bezdrôtového WiFi pripojenia.

Nie každý vie, že prenos WiFi či Bluetooth sú len elektromagnetické vlny modulované podľa frekvencie a protokolu. To znamená, že sú sami nosičom energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Využitím tejto myšlienky tím vedcov z MIT a univerzity v Madride vyvinul flexibilný systém, ktorý dokáže transformovať elektromagnetické vlny na elektrickú energiu. Táto štruktúra sa následne môže integrovať do textílií, obalov na predmety a mnoho iných.  

Zanedbateľný výkon

Je zrejmé, že projekt nebude revolúciou vo svete energie, pretože signály, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú vo všetkých mestách vďaka rozhlasovým staniciam, Wi-Fi a Bluetooth vám umožnia získať v priemere asi 40 mikrowatov. To by však mohlo postačovať na mikroskopické zariadenia alebo zapínanie LED.

Výskumný tím MIT urobil takúto anténu ako hlavný materiál použil sulfid molybdén, čo je mimoriadne tenký polovodič, ktorý sa dá použiť na výrobu plechov s hrúbkou len niekoľko atómov. Prvé prototypy, ako sa dalo čakať, nie sú veľmi famózne pretože ich efektívnost je len 30% energie.

wifi nabíjanie
Zdroj: gizchina.com

Nebude to však tak skoro

Myšlienkou je vyvinúť túto anténu, aby bola schopná napájať zariadenie o čosi väčšie z hľadiska spotreby bez toho, aby potrebovalo batériu. Ďalšou možnosťou by bolo rozšíriť tento veľmi tenký pliešok po stenách. To by umožnilo lepšie zachytiť energiu elektromagnetických vĺn.

Treba však pozerať na túto technológiu s prižmúrenými očami keďže je len vo vývoji. Zrejme tak skoro kábel na nabíjanie do skrine neodložíme.

Zdroj: gizchina.com, úvodný obrázok (gizchina.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close