Na tejto bratislavskej strednej škole používajú pri výučbe umelú inteligenciu. Revolučný projekt má potenciál zmeniť spôsob, ako si deti osvojujú vedomosti

V uponáhľanom svete, aký dnes žijeme, sa vedomosti a informácie menia rýchlejšie, než kedykoľvek predtým. Aplikácia Tellmee dáva učiteľom do rúk nástroj, ktorý umožňuje deťom poskytnúť tie najaktuálnejšie vedomosti.

Zdroj: PaO_STUDIO, Ground Picture, gt29 / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Vzdelávanie je kľúčom k tomu, aby sa nielen jednotlivci, ale aby sme sa aj ako celá spoločnosť mali lepšie. Otázkou ale je, ako môžeme „naliať“ vedomosti našim deťom do hláv tak, aby si ich osvojili a chápali ich. Nie je žiadnym tajomstvom, že naše školstvo nie je na tom najlepšie.

Potom, ako som nastúpil na vysokú školu na prvý stupeň, tak rektor univerzity na prvej hodine povedal, že dobrá škola sa spozná podľa toho, koľko ľudí z nej vyletí. Na magisterskom stupni na druhej univerzite, rektor povedal presný opak, že dobrá škola sa spozná podľa toho, koľko ľudí prejde školou. A hoci na prvý pohľad sa zdá, že ide o dva identické prístupy, ktoré opisujú to isté, hoci len inými slovami, tak nie je tomu tak. Zatiaľ, čo na prvej škole úspech sa hodnotil počtom vyhodených žiakov, tak na druhej bolo cieľom udržať čo najviac študentov a naučiť ich rozumieť tomu, čo sa učia. Na prvej škole nás učili memorovať sa informácie z učebníc a to aj takých, ktoré už neboli aktuálne. Na druhej univerzite memorovanie nebolo až tak dôležité, ale dôraz sa kládol na to, ako získavame a používame informácie, a ako rozumieme tomu, čo sme sa naučili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skúsenosť vyššie vám neopisujem ale náhodou. Práve na tento problém reaguje aplikácia Tellmee.sk, ktorá prináša dynamiku do procesu toho, ako získavame informácie.

Stredná priemyselná škola elektrotechnická Hálova reaguje na to, čo je podstatné

V dnešnom uponáhľanom svete nie je memorovanie až tak dôležité, ako tomu bolo v minulosti. Mohli sme to zažiť aj počas pandémie COVID, kedy sme plynúcim časom, získavali nové poznatky o priebehu chorobu a jej šíreniu. To, čo sme si osvojili na začiatku, nebolo už o niekoľko mesiacov aktuálne. Otázkou preto je, ako rýchlo dokážeme reagovať na nové poznatky. Na strednej priemyselnej škole Hálova, sa pustili do projektu, ktorý má potenciál, dať deťom do vienka tie najaktuálnejšie informácie a rozmýšľať nad tým, čo sa učia. Dopomáha k tomu umelá inteligencia, ktorú vyvinuli v spoločnosti AIMINE Systems s.r.o.

Tellmee je aplikácia, ktorá kĺby umelú inteligenciu, vedomosti, a interaktívnu formu výučby. Na jednej strane stoja učitelia a na druhej žiaci. Jedným z problémov, ktorému učitelia čelia je, že v triedach majú často aj 20 až 30 detí. Bohužiaľ, nedá sa každému dieťaťu venovať individuálne. To je možno aj dôvod, prečo naše deti učíme viac memorovať sa, ako rozmýšľať. Je to menej náročné. No aplikácia Tellmee, túto paradigmu mení. Učitelia totiž majú v rukách nástroj, do ktorého môžu nahrávať poznatky a hlavne ich aktualizovať. Zároveň, ide o nástroj, ktorý umožňuje deťom pýtať sa.

Napríklad, do aplikácie učiteľ môže nahrať informácie o histórii Slovenka, ako sme to vyskúšali aj my nižšie.

Tellmee aplikacia AI robot pre studentov
Zdroj: Vosveteit.sk / printscreen aplikácie Tellmee

Učiteľ týmto spôsobom môže nakŕmiť umelú inteligenciu rôznymi údajmi. Samozrejme, musí klásť dôraz na to, aby boli údaje správne. Na opačnej strane stojí študent, ktorý sa môže aplikácie opýtať informácie. Napríklad, môže sa opýtať, kedy vznikla Slovenská republika. Po krátkej analýze, ako robot preštuduje materiály nahraté učiteľom, tak spracuje odpoveď. Robota sa ale môže opýtať aj na iné informácie, napríklad na to, akým prekážkam sme v tom čase čelili a či vznik našej krajiny, nebol nejako ohrozený. Ak učiteľ nakŕmil umelú inteligenciu týmito informáciami, tak vám vygeneruje odpoveď.

Tellmee aplikacia AI robot pre studentov_2 odpoved na otazku
Zdroj: Vosveteit.sk / printscreen aplikácie Tellme

Čo je ale na tejto aplikácii zaujímavé, je to, že potom, ako dostane žiak odpoveď, tak ho Tellmee nabáda na ďalšie otázky, aby sa ešte viac ponoril do témy. Napríklad, v našom prípade sme hneď klikli na „Výzvy a úspechy Slovenska od roku 1993“. Po pár sekundách sme mali odpoveď, čomu všetkému sme museli čeliť. Najlepšie na tom je, že to bolo napísane ľudskou rečou. Je to doslova, ako by ste mali svojho osobného učiteľa a experta na problematiku vo vrecku nohavíc.

Tellmee aplikacia AI robot pre studentov_4 odpoved na otazku
Zdroj: Vosveteit.sk / printscreen aplikácie Tellmee

Úloha učiteľa sa nástupom umelej inteligencie postupne zmení

Vrátim sa teraz k úvodu, v čom vidíme hlavnú výhodu tejto technológie. Ako sme už v úvode naznačili, hlavným problémom v súčasnom uponáhľanom svete je, že informácie, ktoré máme k dispozícii, sa v čase menia dynamickejšie, ako bolo tomu kedykoľvek predtým. Môže sa to zdať ako negatívum, ale opak je pravdou. Je to skvelá správa.

No problémom je, že rigidné učebnice nedokážu tak rýchlo reagovať na nové poznatky, ako ich získavame. Práve aplikácia Tellmee umožňuje učiteľom, aby tieto informácie aktualizovali, a študenti môžu tak získavať tie najaktuálnejšie vedomosti hravejšou formou. Okrem iného pomocou aplikácie, sa môže žiak pýtať na to, čo ho zaujíma. Učitelia ale musia naše deti naučiť, aby sa pýtali tie správne otázky. To je základ toho, aby sme sa ako spoločnosť posunuli dopredu. Ďalšou hlavnou výhodou je, že deti môžu k tomuto robotovi pristupovať prakticky kedykoľvek a odkiaľkolvek, a to 24/7.

Z učiteľa sa stáva v tomto procese výučby akýsi sprievodca informáciami, ktorého hlavnou úlohou je strážiť informácie, aby boli správne a zároveň, aby učil deti sa pýtať a rozmýšľať nad tým, čo je dôležité. Memorovanie, ktorým sme si mnohí prešli, ide v tomto procese výučby do úzadia a skôr sa rozvíja zvedavosť – „Prečo sa to stalo“ a „Ako sa to stalo“. Okrem iného, ak niečomu žiak nerozumie, tak sa môže hneď opýtať na vysvetlenie. To umožňuje dieťaťu jednoduchšie si osvojiť vedomosť, ak chápe tomu, čo číta.

Samozrejme, túto technológiu možno využiť aj v iných oblastiach života, ako je školstvo, no v procese vzdelávania, bezpochyby má potenciál zohrať dôležitú úlohu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre