Na ťažbu vo vesmíre nepotrebujeme veľké stroje: Akú alternatívu navrhujú vedci?
Tento spôsob by nám mohol výrazne pomôcť v získavaní vesmírnych surovín
Ak si predstavíme ťažbu zdrojov, ako prvé nás napadne krompáč, alebo veľké, ťažké stroje. Nemusí to však vždy vyzerať takto. Ťažiť suroviny by sa mohlo aj pomocou mikróbov, ktoré sa už v hojnom počte nachádzajú v baniach po celom svete, tvrdí YouTube kanál SciShow Space.
Ide o proces, ktorý sa nazýva bioťažba (pozn. redakcie: angl. Biomining). V roku 2019 vedci poslali niekoľko mikroorganizmov aj na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, aby hlbšie preskúmali možnosti biologickej ťažby. Tá by mala byť v budúcnosti jedným z kľúčových krokov pre prieskum a potenciálne osídlenie vesmíru.
Vzácne kovy sa totiž nenachádzajú vo vesmíre len tak. Väčšinou sa nachádzajú zmiešané s inými minerálmi v určitej rude. Ak by sme chceli tieto kovy oddeliť, obyčajne sa ruda zahrieva, alebo sa používajú rôzne chemické reakcie. Už v roku 1950 sme však zistili, že baktérie nám môžu istým spôsobom pomôcť.
Baníci totiž už dávno vedeli, že ak zaplavia medenú baňu a pridajú do vody železo, dostanú meď. V minulosti sa to nazývalo alchémia, no ako veda postupovala dopredu, zistilo sa, že za tento proces nemôžu kúzla, ale baktérie, ktoré sa živia minerálmi v rude a tým uvoľňujú kovy. V súčasnosti sa takto spracúva 15% mede a 5% zlata.
Existujú dva spôsoby, ako môže bioťažba fungovať. Prvý proces sa nazýva Biooxidation (pozn. redakcie: Biooxidácia). Mikróby sa zamerajú na materiál, ktorý sa nachádza okolo kovu, ktorý chceme vyťažiť. Ten druhý, Bioleeching je pravým opakom. Mikróby sa zamerajú na cieľovú substanciu a rozpustia ju. Následne ju môžeme oddeliť od zvyšku.
Neprehliadnite
Bioťažba môže byť využitá rôznymi spôsobmi. Mikróby môžu pomôcť vyťažiť kovy z baníckeho odpadu, môžu pomôcť vyťažiť kovy zo starej elektroniky, alebo dokonca vyčistiť kontaminovanú pôdu.
Ťažba vo vesmíre
Na Zemi tento proces funguje veľmi dobre, no využitie by mohol nájsť hlavne vo vesmíre. Namiesto ťažkých strojov by stačilo do rakety uložiť niekoľko drobných mikróbov, čo by výrazne znížilo náklady na štart rakety. Ťažba vo vesmíre by nám mohla priniesť novú zásobu vzácnych kovov. Biologická ťažba by tiež mohla priniesť zdroj kovov, ktorý by kolonisti, napríklad na Marse, potrebovali na stavbu obydlia. Mikróby by tiež mohli premeniť horninu na kvalitnú pôdu na farmárčenie.
Na to však potrebujeme baktérie, ktoré sú schopné pracovať aj v iných gravitačných podmienkach. Experiment z roku 2019 vyslal na vesmírnu stanicu tri druhy baktérií a skúmal, ako pracujú za rôznych gravitačných podmienok. Jeden druh baktérie nebol gravitáciou ovplyvnený. Ten druhý pracoval horšie pri slabšej gravitácii a tretí nepracoval vôbec, z neznámych príčin.
Komentáre