Na svoju dobu boli až príliž ambiciózne alebo zvláštne: Toto sú koncepty, ktoré musela americká NASA odmietnuť

Už v 90. rokoch sme mohli mať verejné vesmírne stanice, či kolóniu na Mesiaci. Sľubovali tieto projekty nemožné?

Pozrite sa na priveľmi ambiciózne projekty, ktoré americká NASA odmietla
Zdroj: NASA

Ľudstvo sa posúva vpred vďaka ambicióznym nápadom. Dokonalým príkladom je americká vesmírna agentúra, NASA, ktorá od roku 1958, kedy bola založená, prišla s niekoľkými výnimočnými nápadmi. Agentúra sa totiž nebojí investovať do konceptov, ktoré sa zdajú byť na prvý pohľad až priveľmi futuristické alebo zvláštne.

Aj napriek tomu sa objavili koncepty, ktoré boli „až príliš“, píše portál Gizmodo. Niektoré boli možné, no príliš nákladné, iné si zas zakladali na technológii budúcnosti, ktorá nebola voľne dostupná. Poslednou skupinou ostali projekty, ktoré boli príliš zvláštne, dokonca aj pre NASA. Ktoré to boli?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lacný transportný systém na Mesiac

Spoločnosť TransAstronautics Corporation predstavila len nedávno projekt AstraGate. V podstate ide o druh prepravného systému, ktorý by vznikol medzi našou planétou a Mesiacom. Zaujímavé je, že namiesto paliva by systém využíval prenos energie a hybnosť vozidiel, ktoré by sa pohybovali medzi planétou a našim mesiacom.

Pozrite sa na priveľmi ambiciózne projekty, ktoré americká NASA odmietla
Zdroj: TransAstronautics Corporation

Podľa spoločnosti malo ísť o cenovo dostupný systém, ktorý by umožnil strednej vrstve cestovať medzi „starým a novým svetom“. Spoločnosti sa podarilo dostať do druhého kola programu NASA’s Innovative Advanced Concepts, no ďalej sa už nedostali. Podľa šéfa spoločnosti vraj agentúru NASA prekvapila škála projektu, ktorú nepovažovali za realistickú.

Vesmírna stanica pre širokú verejnosť

Po úspechu programu Apollo sa NASA začala zaujímať o kolónie mimo našej planéty. Okolo roku 1975 si najali umelcov a aj odborníkov na to, aby získala lepšiu predstavu o vzhľade prípadnej kolónie. Koncepty boli ambiciózne. Navrhované stanice mali mať kruhový tvar, ktorý by dokázal simulovať gravitáciu. V stanici by dokázalo žiť, pracovať a vychovávať rodiny až 10-tisíc ľudí.

Predstava to bola úžasná, no začiatkom 90. rokov americká NASA zistila, že vybudovať takúto stanicu je z hľadiska dostupných technológií veľmi náročný projekt. Nehovor viac o nákladoch, ktoré boli ďaleko za možnosťami agentúry.

Cesta k najbližšej hviezde

O ceste k najbližšej hviezde Proxime Centauri, sa začalo uvažovať už v roku 1988. Táto hviezda sa nachádza v sústave Alpha Centauri, ktorá od nás leží len 4.37-svetelných rokov. Plán bol ambiciózny a sľuboval, že sonda doletí ku hviezde za sto rokov. Lenže prečo tento projekt stroskotal? Dôvod bol jednoduchý:

„Musíme vyrobiť niekoľko kľúčových technológií na to, aby sme dokázali túto misiu zrealizovať,“ priznávajú autori projektu.

Tento projekt sa nazýval Project Longshot a na svoju dobu bol až príliš ambiciózny. Je možné, že ho uvidíme niekedy v budúcnosti, pretože aj dnes je misia k inej hviezdnej sústave ambicióznym cieľom.

Misia k mesiacu Titan

V roku 2009 vedci z Proxemy Research podali návrh na misiu, ktorá by preskúmala oceán pod ľadovým povrchom mesiaca Saturnu, Titanu. Misia sa nazývala Titan Mare Explorer a ak by ju prijali, odštartovala by v roku 2016. K mesiacu by sa dostala v roku 2023. Išlo by o prvú misiu, ktorá by preskúmala oceán na inom svete.

Misia sa dostala až do záverečných fáz, no ešte pred prípravou na štart ju zrušili. Americká NASA ale pripravuje ďalšiu misiu, ktorá by tento mesiac lepšie preskúmala. Tá sa nazýva Dragonfly a mala by odštartovať v roku 2027.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre