Na Marse sa momentálne nachádzajú 3 krajiny: Aké sú ich ciele?

Na červenú planétu sa chystajú aj súkromné spoločnosti, avšak doteraz sme nevideli žiadnu ich misiu.

Mars_USA_Arabtske emiraty a cina
Zdroj: Vosveteit.sk

Mars je najväčším snom vizionára a šéfa vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elona Muska. Tvrdí, že by chcel dostať ľudí na Mars ešte predtým ako umrie a usilovne pracuje na svojom modeli vesmírnej rakety, Starship, ktorá by mala ľudí na Mars dopraviť.

Či sa mu to podarí je otázne, no tento rok sa Mars tešil veľkej pozornosti. Dorazila k nemu misia Spojených arabských emirátov, Hope, čínska misia Tianwen-1, ale aj ambiciózna misia americkej vesmírnej agentúry NASA, Perseverance.  Navyše cesta na Mars nie je vôbec jednoduchá a polovica misií, ktoré odštartovali zo Zeme, sa skončila neúspechom. Čo však robia vesmírne sondy na Marse? Téme sa venuje YouTube kanál Insane Curiosity.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Čo chcú jednotlivé krajiny na Marse dosiahnuť?

Misia Spojených arabských emirátov, Hope, má naozaj ambiciózny plán. Ako prvé sa sonda pokúsi pochopiť klímu Marsu štúdiom nízkej atmosféry červenej planéty. Ďalej bude skúmať vodík a kyslík na planéte a jeho prepojenie s klimatickými zmenami, ktoré sa na Marse dejú. Nakoniec sa sonda pozrie aj na vrchnú časť atmosféry a pokúsi sa prísť na to, prečo vodík, spolu s kyslíkom, unikajú do vesmíru. Misia Hope má však aj postranný cieľ. Je to motivovanie mladých arabov k tomu, aby sa začali zameriavať viac na vedecké odbory a výskum.

Misia Tianwen-1 je druhou čínskou medziplanetárnou misiou, ktorá je tentoraz úplne nezávislá. Prvou bola misia Yinghuo-1 a tú vyniesla do vesmíru ruská sonda. Táto misia sa však skončila neúspechom. Tianwen-1 sa bližšie zameria na povrch Marsu. Prvou fázou misie bolo dostať raketu na obežnú dráhu Marsu, čo sa Číne úspešne podarilo. Druhou fázou bude pristáť s roverom na povrchu červenej planéty. Po pristátí sa rover zameria na hľadanie stôp vody, ktoré viaceré agentúry odhalili z obežnej dráhy Marsu. Voda však nebude to jediné, po čom rover bude pátrať. Jeho misia pozostáva tiež z analyzovania pôdy na Marse.

O misii Perseverance sa toho vie už pomerne dosť. Ide o ambicióznu misiu Spojených štátov. Na povrch Marsu priniesla misia Perseverance nie len prvý mikrofón, ale aj drona, ktorý sa pokúsi o prvý kontrolovaný let na povrchu inej planéty. Okrem toho bude Perseverance hľadať stopy života v kráteri Jezero a zozbiera aj vzorky, ktoré ďalšia misia zoberie a dopraví ku nám na Zem.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre