Na Floride boli vypustené geneticky upravené komáre. V kontroverznom projekte má prsty aj známy filantrop
Cieľom je zredukovať populáciu komárov. Pomocou tejto technológie by mohlo dôjsť k zníženiu prenosu chorôb, ktoré sú komáre schopné prenášať.
Koncom apríla svet obehla správa okolo geneticky upravených komároch, ktoré by mohli nielen zredukovať populáciu komárov ako takých, ale zároveň by mohli v rozvojových krajinách dopomôcť k zníženiu prenosu rôznych závažných chorôb. V projekte má prsty aj známy, dnes už skôr filantrop, ako technologický magnát, Bill Gates. Ten v minulosti poskytol spoločnosti Oxitec, ktorá stojí za projektom, finančnú podporu.
Oxitec vypúšťa prvých geneticky upravených komárov
Projekt ako taký získal veľa mediálnej pozornosti. Niekto tento projekt ospevoval, a niekto zas kritizoval. V neprospech projektu sa ozývali hlavne občania Floridy, ktorí hovorili o tom, že nechcú byť súčasťou tohto typu experimentu. Rovnako boli aj prezentované obavy, či nemôže byť táto technológia v budúcnosti zneužitou. Nakoniec sa však stanú jeho súčasťou, či chcú, alebo nie. Na tému upozorňuje portál futurism.
Oxitec podľa publikovaných správ získal nevyhnutné povolenia na to, aby mohol vypustiť prvých geneticky upravených komárov. Ide vôbec o prvý pokus tohto typu na území USA, kedy sú do voľnej prírody vypustené experimentálne organizmy. Aktuálne bude prebiehať podrobné monitorovanie vypustenej vzorky komárov, aby vedci zistili, či takto upravené komáre pomáhajú v redukcii populácie ďalších komárov. V prípade, ak by táto technológia fungovala, ako si vedci predstavujú, tak by mohlo ísť o nový spôsob, ako je možné redukovať komáre ako také.
Nie všetci sú však týmto experimentom nadšení.
„Chceme viac informácií,“ povedala pre Futurism rezidentka a obhajkyňa životného prostredia Floridy, Keys Meagan Hull. „Už desať rokov požadujeme a prosíme o ďalšie informácie. Stále ich nemáme…“
Portál ďalej píše, že komáre disponujú génom, ktorý by mal znemožniť ich ďalšie množenie. Konkrétne ide o gén, ktorý má zabrániť prežitiu samiciam komárov larválne štádium. V praxi by to malo znamenať, že sa jednoducho nevyliahnu dospelé jedince s výnimkou samcov. Tie by sa mali následne páriť so samicami a tak by mal byť tento gén prenášaný ďalej. V priebehu času by malo týmto spôsobom dochádzať k postupnej redukcii populácie komárov.
Neprehliadnite
“Súčasná forma experimentu má nielen otestovať tento samoregulačný mechanizmus, ale tiež zistiť, či nahradenie divých komárov verziami hacknutými génmi skutočne znižuje prevalenciu chorôb prenášaných komármi.“ píše Futurism.
Tak, či onak, ide o vcelku zaujímavý projekt, ktorého prvé výsledky uvidíme už čoskoro. Zredukovanie populácie komárov by mohlo vo všeobecnosti pomôcť znížiť prenos rôznych nebezpečných chorôb v rozvojových krajinách, ako je napríklad malária. Druhým dychom však treba dodať, že projekt vyvolávala opodstatnené obavy a strach v mnohých ľuďoch, aby technológia ako taká, nebola neskôr zneužitou.
Komentáre