Na čo používali Rimania túto nádobu? Mysleli sme si, že na skladovanie, no mala oveľa nechutnejšie využitie!
Artefakt z 5. storočia ukazuje, ako žili obyvatelia antického Ríma.
Výskum vedcov z University of Cambridge odhaľuje keramickú nádobu, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou používali Rimania ako prenosnú toaletu.
Autori štúdie vysvetľujú, že naprieč celou ríšou boli kužeľovité nádoby mimoriadne rozšírené. Keďže vedci nemali dôkazy o tom, načo sa takéto nádoby používali, považovali ich za skladovacie nádoby. Postupom času si ich začali všímať v blízkosti verejných latrín čo viedlo k teórii, že išlo o istú formu nočníka.
„Mali sme teórie, no chýbali nám potrebné dôkazy,“ hovorí Roger Wilson, jeden z autorov štúdie.
Archeológovia vo svojej novej práci analyzovali materiál, ktorý sa nachádzal vo vnútri keramickej nádoby. Tá sa datuje do piateho storočia a našli ju v rímskej vile na Sicílii. Pomocou mikroskopu objavili stopy črevných parazitov. Všimli si vajíčka bičíkovcov, čo potvrdilo teóriu o tom, že sa v nádobe kedysi nachádzala ľudská stolica.
„Považujeme to za neuveriteľne fascinujúci objav. Nájsť vajíčka črevného parazita, ktoré vznikli pred 1500 rokmi je niečo úžasné,“ vysvetľuje spoluautorka Tianyi Wang.
Parzit v nádobe
Bičíkovce sú ľudské parazity, ktoré majú na dĺžku približne 5 cm. Žije na stenách našich čriev a vajíčka sa miešajú s ľudskou stolicou a dostávajú sa pri vylučovaní von. Na antickom rímskom nočníku sa postupom ukladali mineráli nielen z veľkej potreby, ale aj tej malej. Vajíčka sa uväznili pod vrstvami formujúceho sa minerálu. To im umožnilo prežiť tak dlhú dobu.
Vedci vysvetľujú, že toto je prvýkrát, čo sa stopy parazita podarilo objaviť vo vnútri rímskej keramiky. Zároveň sa tým potvrdilo, že kedysi dávno táto nádoba obsahovala stolicu. Lenže ako ju Rimania používali? Nádoba je vysoká 31 cm a priemer má 34 cm. Je možné, že na nej Rimania sedeli, no s najväčšou pravdepodobnosťou bola nádoba umiestnená pod stoličkou.
Neprehliadnite
Keramika je najrozšírenejším artefaktom z Rímskej ríše, vysvetľujú autori štúdie. Pomocou rôznych metód nádoby analyzujú a určujú, ktoré z nich boli obyčajné a ktoré slúžili na nejaký špeciálny účel. Preto môžu napríklad odlíšiť to, ktoré z keramických nádob slúžili na vylučovanie a do ktorých Rimania ukladali jedlo, či iné veci.
„Aj objav parazitov môže priniesť dôležité stopy pri skúmaní rímskych keramických nádob,“ vysvetľuje Sophie Rabinow, jedna z autoriek štúdie.
Ako sme spomenuli, nádobu našli vo vile na Sicílii. Presnejšie sa nachádzala v kúpeľnom komplexe. Autori štúdie preto predpokladajú, že nádobu používali hostia v prípade potreby. Samotné kúpele nemali svoju vlastnú latrínu. Ako autori vysvetľujú, pre Rimanov bola pohodlnosť mimoriadne dôležitá. Autori štúdie vo svojom výskume aj naďalej pokračujú a veria, že v budúcnosti objavia aj ďalšie fascinujúce artefakty z minulosti.
Komentáre