AKTUÁLNE: Mobily Slovákov zaplavujú podvodné SMS správy. Ignorujte ich, inak môžete prísť o peniaze!

Mobily Slovákov zahlcujú podvodné SMS správy. Útočníci sa snažia vylákať od nič netušiacich obetí údaje z bankových kariet.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako nachytať nič netušiace obete. Len pár dní dozadu sme poukazovali na podvodnú súťaž, v ktorej sa útočníci skrývali za meno známej siete supermarketov, spoločnosť Lidl. V tomto konkrétnom prípade organizovali súťaž, kde na konci žiadali od ľudí, ktorí sa do nej zapojili registráciu, no v skutočnosti sa používateľ prihlásil k odberu prémiovej služby, ktorá bola spoplatnená sumou 6€/týždeň.

Útočníci ale čoraz častejšie využívajú aj podvodné SMS správy. Dôvod je jednoduchý, väčšina z nás si správu prečíta do pár minút, ako nám príde a často s ňou následne i interagujeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, podvodníci sa maskujú za banky!

Polícia SR najnovšie upozorňuje, že telefóny Slovákov zaplavujú falošné správy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako upozornenie z banky. Podvodníci v tomto prípade v texte SMS píšu, že váš bankový účet bol zablokovaný a vyzývajú, aby ste sa prihlásili do internet bankingu za účelom, aby ste ho odblokovali. No adresa, na ktorú odkazuje priložený link, je falošný web, ktorý imituje vzhľad webovej stránky banky. Ako sa pokúsite do svojho účtu prihlásiť cez podvodnú stránku, tak vám vybielia účet.

„Vianoce sa blížia, každý nakupuje darčeky a strach by mal každý z nás, keby mu mala banka zablokovať účet. Podvodníci sú preto schopní vám poslať www odkaz na phishingovú stránku, ktorá imituje stránku banky, aby ste si mohli „odblokovať účet“. Ak kliknite na podvodný odkaz, vždy jeho cieľom bude od vás získať detaily bankomatovej karty. Vždy si vymyslia príbeh, kvôli ktorému by ste im mali tieto citlivé údaje napísať.“, vysvetľujú muži zákona.

Treba ďalej uviesť i to, že nejde o jediný podvod, ktorý v týchto dňoch prekvitá, hoci modus operandi je stále rovnaký. Útočníci to skúšajú aj so správami, v ktorých sa vydávajú za doručovateľské služby, prípadne reagujú na zverejnený inzerát. V oboch prípadoch sa snažia podvodníci presvedčiť obeť, aby vyplnila platobné informácie na phishingovej stránke. Ako to ale spravíte, tak ich odovzdáte tretej strane.

Určite preto buďte obozretný, ak vám príde SMS so žiadosťou, aby ste okamžite konali. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod. Banky vrátane doručovateľských firiem už viackrát deklarovali, že od svojich klientov nežiadajú platbu cez SMS správy alebo e-maily.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre