Spravodajstvo

Myslel to najskôr ako vtip: „Udavačská“ aplikácia pomáha v Rusku naozaj netradičným spôsobom

Aplikáciu "Moja výpoveď" mnohí používajú aj vážne, niektorí aj na pomstu. Výpovede však aplikáciu neopúšťajú.

Ruský programátor, ktorý odišiel do Európy, vytvoril online službu pre Rusov, ktorý by chceli na niekoho donášať. Táto aplikácia sa nazýva Moja výpoveď a hoci spočiatku bola myslená ako žart, veľm rýchlo do nej začali prispievať aj ozajstní informátori.

Samotná aplikácia využíva podobné logo ako systém digitálnych dokumentov Ruskej federácie, no v popise je jasne uvedené, že aplikácia nemá nič spoločné s vládnymi službami a je určená čisto len na zábavu. Ako sme už naznačili, mnohí ľudia si popis buď nevšimnú alebo ho ignorujú a aplikáciu považujú za oficiálnu službu štátu. Čo je však znepokojivejšie, začínajú ju využívať na pomstu svojim priateľom, informuje portál Belsat, ktorý informoval o aplikácií.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál meno programátora z bezpečnostných dôvodov neuviedol. Ide však o muža, ktorý sa krátko po začiatku vojny na Ukrajine presťahoval do jednej z európskych krajín. Aplikácia Moja výpoveď nie je prvou, ktorú na podobnú tému vytvoril. S niečím podobným vývojár debutoval v roku 2018, no po pár mesiacoch ju stiahol, lebo si nezískala obľubu. Novú aplikáciu zverejnil 15. januára tohto roku v Obchode Play.

„So správami, ktoré mi prídu sa nechystám urobiť nič. Nikam nepôjdu, nech si sem ľudia píšu, všetko tu zostane. Čítam, čudujem sa, no niekedy ma poteší, keď ľudia napíšu negatívne stanovisko k samotnej aplikácii alebo kritizujú úrady,“ tvrdí programátor.

Rusko putin
Zdroj: kovop / Shutterstock.com

Udavačská aplikácia

Spomínali sme už, že aplikácia pôvodne vznikala ako vtip, no netrvalo dlho a prišli aj vážne výpovede. Vývojár si zároveň všíma, že počet reálnych výpovedí rastie vždy, keď sa udeje nejaká mediálne významná udalosť. Môže ísť napríklad o pokus o atentát, útok dronov, alebo nepokoje. Dnes sa v aplikácii nachádza viac ako 5-tisíc výpovedí. Len od apríla do júna vývojár dostal viac ako 1300 nových výpovedí. Väčšina z nich je rovnako ako aplikácia humorná.

Čo je však pozoruhodné, približne 20% výpovedí sú nielen vážne, no podrobne popisujú trestné činy, páchateľov a obsahujú osobné údaje. Väčšina z nich by sa mohla stať základom pre začatie trestného stíhania ohľadom diskreditácie ruskej armády v súlade so sprísneným zákonom v krajine počas vojny.

„Taký mladý a už je proti Putinovej politike a vyzýva všetkých Rusov, aby na Ukrajine zložili zbrane a dostali sa do zajatia! Akou cestou sa pozeráš? Prečo títo bastardi chodia po našej zemi, pošlite ich do špeciálnej vojenskej operácie. Nech sa tam naučia milovať svoju vlasť,“ tak znie jedna z anonymných správ v aplikácii.

Programátor sa priznáva, že sa teší z množiacich sa správ, ktoré odporujú ruskému režimu. V jednom z prípadov niekto nahral výpoveď, ktorá by mohla konkrétnemu človeku spôsobiť problémy. Vývojár aplikácie verí, že človek nahratím správy do žartovnej aplikácie dostal zo seba zlosť a aplikácia ochráni od problémov človeka, ktorý sa vo výpovedi spomína.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close