Veda a výskum

Munícia typu Ramjet 155 výrazne zlepší delostrelectvo NATO: Ako dopadol posledný test?

Boeing a Nammo vyvíjajú muníciu, ktorá je nielen mimoriadne presná, no doletí niekoľkonásobne ďalej ako bežná delostrelecká munícia.

Spoločnosť Boeing informuje o úspešne ukončenom teste projektilu Ramjet 155, ktorý posúva dopredu sféru presných striel dlhého doletu.  

Ako tvrdí Boeing, test bol najdlhším nepriamym palebným testom. Projektil Ramjet 155 vystrelili z kanónu ERCA (pozn. Redakcie: Extended Range Cannon Artillery) na testovacom stredisku Yuma v štáte Arizona.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Našim cieľom je demonštrovať schopnosť bezpečne operovať v rámci systému ERCA a vyhodnotiť náš výkon. V rámci nových testov sme uspeli v oboch oblastiach. Náš tím usilovne pracuje na ponúknutí lepšej, presnejšej a cenovo dostupnejšej zbrane, ktorá dokáže zneškodniť kritické ciele na dlhé vzdialenosti,” tvrdí Gil Griffin, výkonný riaditeľ spoločnosti Boeing Phantom Works.  

Nový test je najdlhším testom, aký tento projektil podstúpil. Zároveň priamo nadväzuje na posledný test, ktorý sa odohral v Nórsku a projektil vystrelili z 39 kalibrovej zbrane.  

“Programu sa úspešne podarilo otestovať systém pohonu, ktorý garantuje enormné zvýšenie vzdialenosti doletu pre všetku artilériu. Veríme, že sa nám podarilo pokoriť všetky problémy a produkcia projektilu je možná v relatívne krátkom časovom období?”, vysvetľuje Morten Brandtzæg, CEO spoločnosti Nammo, ktorá spolupracovala s Boeingom pri návrhu projektilu Ramjet 155.  

Deštruktívny typ munície

Ramjet 155 je projektil, ktorý používa vystrelenie z dela ako spôsob na dosiahnutie rýchlosti, potrebnej pre spaľovanie. Testovanie munície ešte nie je pri konci. V nasledujúcich testoch do projektilu umiestnia navigačný systém. V rámci týchto testov vedci dokážu, že sa Ramjet 155 dokáže vysporiadať so vzdialenými stacionárnymi a pohybujúcimi sa cieľmi. Už teraz je však jasné, že Ramjet 155 ponúka pôsobivú vzdialenosť doletu a mimoriadnu presnosť, ktorá ponúkne výhodu na bojisku.  

Za bežných okolností dokáže artiléria vystreliť do vzdialenosti približne 20 km. S novým systémom munície Ramjet 155 sa tento dosah zvýši až na 150 km, čo je naozaj výrazný skok vpred. Dostrel je v tomto prípade mimoriadne dôležitý. Ak dokážete dostreliť ďalej ako váš nepriateľ, odpadá potreba obranných prostriedkov pre nepriateľskú paľbu.  

Moderná artiléria má svoje počiatky v prvej svetovej vojne, no odvtedy sa nejak drasticky nezmenila. Dnes síce existujú munície, ktoré poskytnú o niečo väčší dostrel, no tieto munície nemajú až takú presnosť a stoja veľa. Nehovoriac o tom, že tento typ munície sa ťažko implementoval do existujúcich systémov.  

Ruské vojenské sily investujú do artilérie a prichádzajú so systémami, ktoré majú čoraz väčší a väčší dolet. Sily NATO dlhú dobu uprednostňovali letectvo, no tentokrát investujú aj oni do pozemných síl. Ramjet 155 je vo svojej podstate kombináciou rakety a delostreleckej munície. Munícia sama o sebe nie je tak explozívna ako iné, no je oveľa deštruktívnejšia kvôli mimoriadnej presnosti.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close