Môžu zachraňovať životy, alebo zabíjať bez rozmyslu: Ako by sme sa mali postaviť k „vražedným robotom“

Autonómne zbraňové systémy sa už čoskoro môžu objaviť na bojiskách. Je to správne?

autonomny robot fedor
Zdroj: unsplash.com (Arseny Togulev)

Sci-fi príbehy nás učia, aby sme nedôverovali umelej inteligencii. Každý jeden film buď začína, alebo končí inváziou „zabijáckych robotov“, ktorý buď vyhladia, alebo zotročia ľudstvo.

Samozrejme že tieto filmy netreba brať v žiadnom prípade vážne, no s rozvojom umelej inteligencie nie je budúcnosť autonómnych vojenských robotov až tak vzdialená, píše portál unsw.edu.au. Na túto tému sa vyjadruje aj vojenský etik, Deane-Peter Baker. Ten tvrdí, že skutočnosť takmer určite nebude „taká filmová“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vraždiace roboty znejú dobre, no v skutočnosti sa označujú podobné stroje ako autonómne smrtiace zbraňové systémy (pozn. redakcie: LAWS – Lethal Autonomous Weapons Systems). Podľa Bakera by takéto zariadenia mohli zachrániť množstvo životov na bojisku. Baker bol členom medzinárodného panela pre reguláciu autonómnych zbraní a poskytoval rady delegáciám Spojených národov o tom, či by mali byť autonómne zbrane zakázané.

Existujú dva hlavné dôvody, prečo by mali byť systémy LAWS zakázané. Tým prvým sú samozrejme obavy, že totálne samostatný zbraňový systém nebude konať v hraniciach, ktoré určujú zákony o vedení ozbrojeného konfliktu. V tomto prípade ide o scenár, ktorý môžete vidieť v množstve sci-fi filmov. Roboty nediskriminujú, čiže útočia na obe strany, alebo používajú silu neprimeranom merítku.

Riziko systému LAWS

Presne to by sa mohlo stať aj pri zavedení systému LAWS. Ak by sa zbraň nejakým spôsobom dopracovala k nesprávnemu výsledku, mohli by nastať obrovské problémy. Nečakaná paľba do vlastných radov, alebo po civilistoch by spôsobila väčšiu tragédiu. Ďalší bod, prečo autonómne zbrane zakázať, je fakt, že dovoliť stroju vziať človeku život nie je správne. V tomto prípade treba počítať aj s tým, že jedna strana konfliktu nemusí mať k autonómnym systémom prístup.

Menej rozvinuté krajiny väčšinou presadzujú zákaz zbraňových systémov LAWS. Viac vyspelé krajiny so zákazom až tak úplne nesúhlasia. Tí, ktorí podporujú zavedenie autonómnych zbraňových systémov tvrdia, že táto technológia môže zachraňovať životy.

Roboty by mohli začať robiť nebezpečné úlohy namiesto toho, aby život riskoval človek. Roboty by mohli ovládať lode, alebo lietadlá. V prípade ich zničenia by „o život“ prišiel iba stroj. Zatiaľ čo odporcovia systému LAWS tvrdia, že robot by mohol zabíjať bez diskriminácie, obhajcovia tohto systému nesúhlasia. Tvrdia, že robot by bol menej náchylný k tomu, aby začal zabíjať každého. Roboty totiž netrpia strachom, či hnevom, ktoré vedú ľudského vojaka k extrémnemu správaniu.

Baker tvrdí, že zatiaľ sa nemusíme báť budúcnosti, ktorá bola vyobrazená vo filme terminátor. V nasledujúcich rokoch podľa neho začneme vídať viac a viac autonómnych zbraňových systémov, hoci aspoň nateraz budú hrať len podpornú rolu. Baker verí, že už sme dokonca aj zažili prvý prípad človeka, zabitého autonómnou zbraňou. Podľa Spojených národov sa to odohralo počas jemenského konfliktu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre