SpravodajstvoWindows

Mozilla obviňuje Microsoft, že používa „škodlivé dizajnové triky“, aby používateľov odradil od konkurenčných produktov

Mozilla obviňuje Microsoft, že používa "dark patterns" s cieľom, aby zmaril férový konkurenčný boj.

Väčšina z nás sa už stretla s takzvanými „dark patterns“, teda čiernymi vzorcami, a to aj napriek tomu, že sme si to možno neuvedomili. Ide o techniku, ktorú využívajú (nielen) marketéri s cieľom, aby používateľ urobil to, čo od neho chcú. Za týmto účelom tvorcovia týchto čiernych vzorcov využívajú psychológiu človeka, aby s ním manipulovali.

Najnovšie Mozilla obvinila Microsoft, že zneužíva túto techniku, aby prinútil používateľov siahnuť po ich produktoch a používať ich.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa práce, ktorú zverejnili bezpečnostní analytici, Microsoft manipuluje s dôverou spotrebiteľov v produktoch ako Windows 10 Home či Windows 11 Pro.

„Používatelia si často neuvedomujú, ako môže taktika dizajnu riadiť ich správanie. Môžu si tiež neuvedomujú svoje vlastné kognitívne predsudky, t. j. slabosti, ktoré zhoršujú ich racionalitu.“, uvádzajú analytici v publikovanej správe.

Výskumníci hovoria, že Microsoft nepriamo navádza používateľov, aby uprednostnili ich produkty pred inými. Týka sa to hlavne internetového prehliadač Edge, ktorý je predvolene nainštalovaný v počítačoch s Windowsom. Ďalej je predvolene pripnutí na Paneli úloh, vďaka čomu je viditeľný hneď od prvého dňa, ako používateľ zapne počítač. Používatelia, ktorí sa neskôr rozhodnú odinštalovať Edge zo svojho zariadenia, tak zistia, že to nie je vôbec tak jednoduché, ako sa môže zdať.

Microsoft Edge odstranenie z Windows
Zdroj: Vosveteit.sk

„Pretože Windows podporuje aplikácie, ktoré sa spoliehajú na webovú platformu, náš predvolený web prehliadač je základnou súčasťou nášho operačného systému a nemožno ho odinštalovať.“, odôvodňuje gigant, prečo odinštalovanie prehliadača nefunguje.

Analytici dopĺňajú, že neexistuje žiaden vierohodný technický dôvod na to, aby nemohol byť Edge odinštalovaný zo zariadenia.

Výskumníci ďalej Microsoftu vyčítajú, že pri inštalácii prehliadača Edge používateľ nemusí prejsť procesom sťahovania a inštalácie od nuly. Ide o proces, ktorý zahŕňa niekoľko rozhodovacích bodov, ktoré ovplyvňujú to, po akom prehliadači používateľ stiahne. Okrem toho, po prvom spustení Windowsu, Microsoft nabáda prostredníctvom procesu First Run Experience používateľov, aby si prispôsobili prehliadač. Ide o sériu krokov, ktoré pozývajú importovať svoje údaje z prehliadača, ktorý predtým používali, a nakonfigurovať prehliadač podľa svojich preferencií.

Microsoft a propagacia Microsoft Edge pri prvom spusteni
Zdroj: research.mozilla.org

To ale nie jediná výčitka voči Microsoftu. Ak sa používateľ rozhodne siahnuť po konkurenčnej aplikácií, tak Microsoft začne propagovať svoje riešenia a to napríklad na Paneli úloh alebo priamo v prehliadači Edge.

progapagacia vlastnych produktov Microsoft vo Windows
Zdroj: research.mozilla.org

„Je zrejmé, že zámerom tejto propagovanej správy je odradiť používateľov od sťahovania alternatívny prehliadač.“, hovoria experti.

Analytici zároveň podotýkajú, že hoci používateľ je pravdepodobne schopný rozoznať, že ide o reklamu, tak Microsoft tieto upozornenia zobrazuje štýlom, ktorý navodzuje dojem, že ide o systémové upozornenia. Zároveň, tieto výzvy zobrazuje v momente, keď používateľ cielene ide stiahnuť alternatívny prehliadač.

progapagacia vlastnych produktov Microsoft vo Windows_2
Zdroj: research.mozilla.org

„Namiesto toho je prezentovaný v podobnom štýle ako používateľské rozhranie systému Windows, ktoré môže používateľ ďalej interpretovať ako značku autoritu a legitimitu. Zameriava sa tiež presne na moment, keď človek hľadá a konkurenčný prehliadač.“, zdôrazňujú.

Mozilla poznamenáva, že „Microsoft používa množstvo škodlivých návrhov na ovplyvnenie používateľov pri používaní prehliadača Edge“ a že gigant z Redmondu „by mal okamžite prestať používať tieto techniky“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close